Leśnicy przyszli na sesję, aby dać reprymendę radnemu

15

– Rzetelna i merytoryczna rozmowa na argumenty zamiast emocjonalnej demagogii – apelowali oburzeni leśnicy.

Pretekstem do spotkania z radnymi było omówienie obecnego stanu drzewostanu oraz zwierzyny w lasach Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Później okazało się jednak, że wizyta na sesji rady gminy Nędza związana była z czymś zupełnie innym. Zastępca nadleśniczego Robert Pabian przyznał, że nie podobają mu się opinie na temat pracy leśników, rozpowszechniane przez jednego z radnych gminy (Henryk Postawka, moderator profilu "Lasy Rudzkie – chrońmy je!" na facebooku). – Chcemy obalić kilka mitów, które rozpowszechniane są przez radnego w internecie oraz mediach – mówił R. Pabian.  

- reklama -

– Od 40 lat pod wpływem ekologów ograniczano etaty cięć używając wyłącznie emocji, a nie argumentów merytorycznych. Potrzeby lasu wskazywały na pilną potrzebę wymiany pokoleń i przebudowy drzewostanów – tłumaczył. Jego zdaniem leśnicy muszą wycinać drzewa ze względu na bezpieczeństwo i utrzymanie drzewostanu w odpowiednim stanie, a wszystko odbywa się w oparciu o zatwierdzony przez Lasy Państwowe i poddany konsultacjom społecznym, plan cięć lasów. – Jeśli ktoś nas pyta dlaczego chcemy wycinać stare drzewa to znaczy, że jest egoistą. One zaczną obumierać i przyszłe pokolenia nie będą miały czego oglądać – mówili leśnicy. W przypadku alei dębowych, rosnących przy drogach o ich wycince również decyduje bezpieczeństwo, a także względy zdrowotno-sanitarne.

 

Leśnicy na sesję przyszli przygotowani. Prezentowali radnym
plansze ze zdjęciami, które ich zdaniem są efektem protestów ekologów.

 

Nadleśniczy oraz jego zastępca mówili również o przychodach, gdyż na prowadzonym przez radnego Postawkę profilu pojawiły się opinie, że nadleśnictwo zarabia na wycinkach. Tłumaczyli radnym, że od czasów pożaru w nadleśnictwie nie zarobili na wycinkach ani grosza, a wręcz przeciwnie. – Lasy mają swój Fundusz Leśny. Jest to takie "leśne janosikowe". Bogatsze nadleśnictwa oddają swoją nadwyżkę tym, którym brakuje. My każdego roku mamy 3-4 mln zł straty, którą pokrywamy właśnie z tego "janosikowego". Nie zarabiamy na wycince – mówił nadleśniczy Zenon Pietras. Na koniec swojego wystąpienia leśnicy za pomocą rzutnika wyświetlili hasło: "Rzetelna i merytoryczna rozmowa na argumenty zamiast anonimowej, emocjonalnej demagogii!".

/Paulina Krupińska/

- reklama -

15 KOMENTARZE

 1. Nie jest tajemnicą że w lasach tnie się na dużą skalę.Tusk nałożył haracz finansowy na lasy państwowe i ta patologia narasta dramatycznie.Lasy są w dużym niebezpieczeństwie.

 2. no tak ten radny chyba juz sam sie wyciął jak nie ma tematu porzadnego do prezentowania i nie wie o czym mowi to niech nie mowic nic
  OBSERWUJMY TYCH NASZYCH RADNYCH BO POTEM NASZ GLOS NIE POZWOLI OSZOŁMOM PREZENTOWAC NAS W RADZIE

 3. Żałosne, jeszcze się Pan qrwa popłacz. Albo wiesz o czym mówisz i potrafisz podtrzymać swoje racje, albo pieprzysz trzy po trzy bez sensu i gaśniesz jak świeca gdy ktoś gramotniejszy się pojawia. Proste. Co media (ten portal) temu winne? Żądanie usunięcia filmu http://forum.raciborz.com.pl/viewtopic.php?id=18827&action=new szczyt żenady, by nie rzec nędza Nędzy. Albo jest się radnym, facetem z jajami, albo miętką krewetką.

  [b]Henryk Postawka[/b] (Dzisiaj 22:31)

  napisał(a):

  Moje nazwisko nie padlo wcale na tej sesji.

  Uderz w stół, nożyce się odezwą. ////Podmiot domyślny, jest taki termin. Z artykułu nie wynika o kogo chodzi

 4. Oj, Pan Henryk się teraz burzy. Może na sesji nie padło, ale potem oburzeni leśnicy powiedzieli dziennikarzom? nawarzyłeś sobie piwa to teraz je pij, a sprawę lasów zostaw specjalistom.

 5. Postawka nawarzył sobie piwo i co to znaczy? Czy ci wachowcy jadą tam rowerem lub idą pieszo. Ja Pabiana nie widziłem nigdy szlapcugiem. Czy ci lesnicy wielcy wiedzą gdzie te miejsca sa w lesie. Oni rządzą za biurkiem. A prawda taka, że tu moga wszyscy pisac anonimowo a to pewnie Przybyła wielki przewodniczący! I Iskałka!!!!

 6. Ja ostro dołożyłem we wczorajszym komentarzu w kierunku HP, choć darzę go szacunkiem i doceniam jego działania. Dlaczego? Bo strzelił focha w kierunku portalu mu przyjaznego. Radny powinien mieć grubszą skórę i dostrzegać sojusznika, a nie obrażać się jak płaczliwa panienka. Panie Henryku, bądź Pan jak Tommy Lee Jones w „Ściganym” albo komisarz Ryba w „Killerze”. Ale nie bądź Pan miętką krewetką.

 7. ..Źe leśnicy do tej pory wycinali duźo, chyba za dużo.A teraz jak rząd Tuska nałożył tak gigantyczne obciążenia na lasy to dopiero zaczęło się rąbanie.Rozwagi Tusk niedługo wyleci z jego partią.

 8. W jego życiu się dużo zmieniło. Ale nie widze powodów, żeby różni „przyjaciel;e” o tym mieli dywagować. Nie widze „fachowości” w tym co „fachowcy” robią. Jeśli profesjonalnie podchodzi się do sprawy (ponoć przychylny portal, ciekawy jestem na czym to polega) to rozżaleni „fachowcy” wyżalili się „profesjonalnemu redakorowi” to dlaczego nie spytał się tego drugiego „nie profesjonalnego” o zdanie, bo to przecież jemu 'reprymendę' zaplikowali. Dlaczego miał by On oglądać przytoczone wyżej filmy i czytać .Szkoda czasu. Chyba wiadomo kto tak jest oczytany w literaturze blisko władzy. Za niedługo przekonają się jaką twardą dupę ma ten „nie profesjonalny”. Poza tym to podgrzewany kotlet po miesiącu od faktu. Brawo dla portalu. On verra… Jeszcze jedno Panie Radny Fr… o przepraszam student1963 znowu Pan popełnia ten sam błąd. Nie ma Pan odwagi napisać z imienia i nazwiska. Znowu Panu nie działa klawiatura. Znowu te same błędy, tylko na innym portalu przychylnym.. „… [color=#606060; font-size: 12px] OSZOŁMOM” ” PREZENTOWAC”. [/color]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here