Cena za wodę w Nędzy bez zmian

0

Rada Gminy w Nędzy zatwierdziła ustalone przez Przedsiębiorstwo Komunalne taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę.

 

- reklama -

 

 

Ceny ustalone są dla dwóch taryfowych grup odbiorców. Jedna to mieszkańcy domków jednorodzinnych, druga to odbiorcy, którzy korzystają z przepływu wodociągowego o większym natężeniu przepływu. Cena wody dla obu grup się nie zmienia od ponad dwóch lat – wynosi 3,99 zł netto za m3 wody, czyli 4,31 brutto.

Zgodnie z uchwałą zmieni się wysokość opłat abonamentowych.  Dla grupy pierwszej (domki jednorodzinne) podwyżka o 1,20 zł, czyli miesięczna opłata wyniesie teraz 8,42 zł brutto. Dla grupy drugiej – 18,58 zł brutto.

Przedsiębiorstwo Komunalne w Nędzy przymierza się właśnie do dwóch inwestycji. Radni zdecydowali więc o zmianach w "Wieloletnim Planie Rozwoju i Modernizacji urządzeń wodociągowych na lata 2014-2017". Na dwa lata zostanie rozłożona inwestycja modernizacji dwukomorowego zbiornika wody pitnej. Wszystko kosztować będzie 200 tys. zł – środki będą pochodzić ze środków własnych PK, które stara się też o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Inwestycja ma pomóc utrzymać wymaganą jakość wody i zabezpieczyć ciągłość jej dostaw – tłumaczy Marek Niewrzoł, prezes PK w Nędzy.

Drugą z planowanych inwestycji jest termomodernizacja stacji uzdatniania wody. Rozłożona jest na trzy lata i kosztować ma 400 tys. zł. Podobnie jak w przypadku pierwszej inwestycji – środki będą pochodzić ze środków własnych PK, ale niewykluczone, że część będzie uda się pozyskać z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Termomodernizacja to przede wszystkim odpowiedź na konieczność utrzymania wymogów sanitarnych, ale też dbałość o środowisko i oszczędność dla portfela – ztermomodernizowany budynek zużywa mniej energii, więc koszty ogrzewania są o wiele niższe.

Woda płynąca z kranów mieszkańców Nędzy pochodzi z pięciu ujęć.  – Uważam, że mamy wodę o dobrej jakości – mówi Marek Niewrzoł, prezes PK w Nędzy. – Należy do wód miękkich, potwierdzają to nasi odbiorcy. Nawet mieszkańcy spoza naszej gminy, przy okazji wizyty u rodziny, dzwonią do nas i przyznają, że mamy dobrą wodę, o wiele lepszą niż w innych gminach czy miastach – cieszy się Marek Niewrzoł.

Zwodociągowana jest praktycznie cała gmina. – Oczywiście co roku pojawiają się nowe inwestycje, ludzie się budują, gmina sprzedaje działki budowlane, a my rozbudowujemy sieć – dodaje prezes PK.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here