Dementi prezydenta Lenka w kwestii komentarza w TVN 24

0

Mamy komentarz Prezydenta Lenka do wczorajszej wypowiedzi dla TVN 24. Prezydent kategorycznie zaznacza, że potępia wszelkie dewastacje.

 

- reklama -

Prezydent jednoznacznie dementuje zdanie, które portal internetowy telewizyjnej stacji TVN zamieścił w artykule dotyczącym jego komentarza do sprawy dewastacji na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Według niego portal podkręcił zdanie, które nie nie zostało wypowiedziane i nie powinno być zamieszczone w cudzysłowie. Szef magistratu magistratu zauważa – Dewastacja niczego nie ułatwia i nie ułatwi. Decyzje o treści napisu i kwoty, która ma zostać przeznaczona na remont, zapadły już dawno. Powtórzę raz jeszcze dewastacje niczego nigdy nie przyspieszą.

 

Prezydent jest przekonany, że postanowienie o usunięciu symboli komunistycznych jest właściwe.  Według niego – wszelkie symbole związane z totalitaryzmem, czy to faszystowskim, czy też stalinowskim, powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. Ich obecność zresztą jest niezgodna z polskim prawem. Natomiast zdecydowanie jestem przeciwny jakimkolwiek dewastacjom, zwłaszcza jeżeli mają miejsce na cmentarzach. Wszystkim żołnierzom, którzy padli w boju należy się godny pochówek.

 

Decyzja o zmianach w przestrzeni cmentarza nie leży w całości w gestii raciborskiego urzędu miasta  – Pomnikiem i cmentarzem leżą w gestii wojewody i to on decyduje o treści napisów. My wykonujemy zadania zlecone za powierzone pieniądze. I będziemy je wykonywać zgodnie z prawem – zauważa prezydent.

 

W czwartek, 22 maja prezydent wydał również oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Prezydent kategorycznie zaznaczył – Potępiam każdy akt wandalizmu, zwłaszcza dokonany na cmentarzach żołnierzy poległych na frontach wojen światowych. Dewastacja w żaden sposób nie ułatwi remontu pomnika ani zmian treści napisów. Uzgodnienia w tym zakresie poczyniono dużo wcześniej z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego. Niezależnie od konieczności usunięcia symboli stalinowskich z cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej wyrażam ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji.

 

 

Leszek Iwulski 

 

 

—————————————————————

Polecamy również:

 

Dewastacja ułatwiła sprawę. I tak przymierzaliśmy się do "humanizacji" cmentarza – uważa prezydent Raciborza Mirosław Lenk.
 
 
 
 
 

Zniszczenie pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Raciborzu doczekało się ostrej reakcji mocarstwa. Rosyjskie MSW wyraziło oburzenie. 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here