Wodzisław: Pociągi pod specjalnym nadzorem

3

Kolej ma odpowiadać na wyzwania ekonomii i ekologii. Pozwala odciążyć nadmiernie obciążony dzisiaj transport drogowy.  Jako pierwsi informujemy o przywróceniu bezpośredniego połączenia między Katowicami a Wodzisławiem.W powiecie wodzisławskim wraca do łask kolej żelazna. Nie od dzisiaj jest rzeczą wiadomą, że to forma transportu, która jest i ekologiczna i ekonomiczna. Dlatego Unia Europejska nakazała rozdzielić środki na infrastrukturę transportową w wysokości 60 procent na drogi i 40 % na kolej. Stąd również rodzima akcja "Tiry na tory".  Wielkie ciężarówki to bowiem nie tylko spaliny. 1 Tir rozjeżdża drogę tak samo jak 163 840 samochodów osobowych. Rocznie na polskich drogach ginie 400 osób w wypadkach powodowanych przez te olbrzymy.
 
 
Zresztą, nawet transport via samochody osobowe również niesie za sobą duże zagrożenia. W wypadkach samochodowych w naszym kraju ginie małe miasteczko (3500 osób w 2012r). badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bazylei, że równie katastrofalny jest bilans wynikający z emisji spalin.W krajach dużo bardziej cywilizacyjnie rozwiniętych (Francja, Austria, Szwajcaria) przyczyniają się one do śmierci 20 tysięcy osób rocznie.

 
 

 Kolej to transport ekologiczny i ekonomiczny
 
 
 
Jednocześnie w Polsce maleje zainteresowanie transportem kolejowym. Dane Urzędu Transportu Kolejowego dowodzą, że liczba pasażerów PKP zmalała w ubiegłym roku o 13 proc. I trudno oprzeć się wrażeniu, że nie można się dziwić temu stanowi rzeczy. Polskie dworce bynajmniej nie stanowią budującego obrazu. Na wielu (na większości) już od dawna nie można nabyć biletu. Wiele z nich stanowi jedynie bazę wypadową dla okolicznych bezdomnych. Większość stoi i kolokwialnie rzecz ujmując "dziadzieje". Liczba połączeń kolejowych systematycznie maleje. Jednocześnie ceny biletów systematycznie rosną.
 
 
A przecież miasta, które nie mają jeszcze bezpośredniego połączenia z autostradą i nie są skomunikowane z regionalną metropolią są de facto odcięte od świata.w takiej sytuacji był do niedawna Wodzisław Śląski. Połączenie kolejowe do Katowic via Rybnik było tak zabójcze, że właściwie, żeby dostać się na godzinę ósmą do pracy w Katowicach korzystając jedynie z pociągu, należało wyjechać dzień wcześniej. Dla wielu osób uniemożliwiało to pracę w największym mieście w regionie. Dla niektórych zmniejszało to zasięg oferty edukacyjnej (zwłaszcza na szczeblu wyższym).
 
W tym kontekście cieszy fakt, że działania lobbingowe prezydenta Wodzisławia Mieczysława Kiecy spowodowały wymuszenie na kolejach Śląskich przywrócenie bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Wodzisławiem a Katowicami. Połączenie przywrócone zostanie z dniem 15 czerwca.  Na trasy ruszy 4 pociągi.  Dwa z nich wyjadą rano (o godzinie 07.03 w dniach 15-29 czerwca i o 07.09 w dniach 30 czerwca – 31 sierpnia oraz o godzinie 08.59) oraz po południu (o godzinie 14.56) i wieczorem (godz. 20.00).

- reklama -

 

 Dworzec w Wodzisławiu nie zachęca do podróży. Może nowe połączenia i rewitalizacja obiektu pozwolą na przywrócenie kolei do łask
 
 
Prezydent Kieca zaznaczył, że przywrócenie połączeń było efektem wielu środowisk, w tym także radnych. Stwierdził – w wyniku interwencji zgodnych ze stanowiskiem Rady wyrażonej w uchwale z listopada 2012 i wielu pism wysyłanych przez Urząd miasta Marszałek Województwa Śląskiego zadecydował o przywróceniu bezpośrednich połączeń na trasie Katowice – Wodzisław.
 
 
Mieszkańcy całego powiatu mają nadzieję, że przywrócone zostaną również połączenia do Chałupek i skomunikowanie regionu z czeskim Śląskiem. Pozwoli to m.in. na możliwość podjęcia pracy za naszą południową granicą. Nadzieje te nie są płonne, jeśli weźmiemy pod uwagę inwestycje miejską w postaci budowy centrum przesiadkowego i rewitalizacja trasy Rybnik – Chałupki. Ta ostatnia ma rozpocząć się na dniach.
 
 
 Leszek Iwulski

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Zwykła wiadomość o przywróceniu kilku par pociągów. Autor zaś rozbuchał ją i nasadził niepotrzebnej treści do granic możliwości. I poza tym ten niesamowicie długi i nudny wstęp jest nie na temat względem informacji o przywróceniu połączenia z Katowic do Wodzisławia Śl. Bo co mają wspólnego z tirami na drogach pasażerowie w pociągu osobowym Kolei Śląskich? Że co Panie autorze, że pociągiem KS tir pojedzie? Czy co?

  2. Te kilka pociagów to jedyne bezpośrednie połączenie powiatowego miasta ze stolicą regionu. Przelicz sobie to na miejsca pracy, które dzięki temu możesz uzyskać w regionie, popatrz na drogi, tórymi jeżdzisz i będziesz mieć odpowiedź czym jest transport kolejowy dla prowincjonalnego miasta powiatowego.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here