Uczestnik obrad przy Okrągłym Stole zawitał do Raciborza

2

Z okazji 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu licealiści z Raciborza spotkali się z Alojzym Pietrzykiem.

Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa MiPBP im. Ryszarda Kincla w Raciborzu włączyła się w obchody 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu oraz częściowo wolnych wyborów 4 czerwca. Z tej okazji zaproszono raciborskich licealistów na spotkanie z uczestnikiem tamtych obrad, Alojzym Pietrzykiem.

- reklama -

Wraz z nim do Biblioteki zawitało dwóch współpracowników ze stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska”. Gość opowiedział młodzieży o przebiegu strajków, postulatach oraz obradach Okrągłego Stołu. Wymienił osoby, które były zaangażowane w przebieg obrad. Wspomniał również obrady w Magdalence. Przybliżał uczniom atmosferę tamtych dni, opowiadając o represjach, jakie dotykały członków związku Solidarność. Sam także był internowany w ośrodku Zabrze – Zaborze. Na potwierdzenie tego pokazał młodzieży dokumenty m.in. nakaz zatrzymania i doprowadzenia. Poza tym zaprezentował fotografie dokumentujące tamte wydarzenia. Wspominał o nadzwyczajnej sprawności organizacyjnej, jaką objawiło polskie społeczeństwo w ówczesnych latach. Gorąco namawiał wszystkich do aktywności społecznej, wyrażającej się między innymi świadomym głosowaniem w wyborach.

 

 

Spotkanie w Bibliotece było z pewnością nie zapomnianą lekcją historii dla młodego pokolenia, dla którego 25 lat wydaje się być już odległą przeszłością.

/publ.p/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here