Racibórz uczci 20. rocznicę odsłonięcia pomnika Eichendorffa

22

Tak jak przed laty odbędzie się msza, uroczysty przemarsz i koncert w Raciborskim Centrum Kultury.

Pomnik Josepha von Eichendorffa, który stoi przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu jest repliką oryginału odsłoniętego w 1909 roku i zaginionego po II wojnie światowej. Odsłonięcie odbudowanego pomnika nastąpiło 4 września 1994 roku. Ceremonię poprzedziła koncelebrowana, dwujęzyczna msza święta w kościele farnym. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się pod pomnik. Uroczystość, która zgromadziła sporą liczbę uczestników, uświetnił występ chórów oraz przemówienia urzędników samorządowych i zaproszonych gości. Symbolicznego przecięcia dwóch wstęg – w barwach flag Polski i Niemiec – dokonali ówczesny prezydent miasta Andrzej Markowiak oraz książę raciborski Franciszek I Albrecht von Ratibor [za wikipedia.pl].

- reklama -

Pomnik przedstawia poetę siedzącego na dębowym pniu (jest to nawiązanie do nazwiska poety – Eiche po niemiecku znaczy "dąb"), trzymającego w lewej ręce zamknięty zeszyt, w prawej zaś ołówek. Został odlany z brązu w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

7 września z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego w Raciborzu odbędą się uroczystości z okazji 20-lecia odsłonięcia pomnika.

Program uroczystości:
godz. 11.00 msza św. w kościele św. Jakuba w Raciborzu, po mszy przemarsz z orkiestrą pod pomnik J. von Eichendorffa (ul. Mickiewicza)
godz. 13.00 oficjalne uroczystości przy pomniku
godz. 16.30 koncert w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina)

 

 

 

/p/

- reklama -

22 KOMENTARZE

 1. Nie rozumiem tego wspierania na siłę niemeckiej kultury w okolicach Raciborza. A my, Polay przymykamy na to oko. Tylko czekać, aż zostaniemy znów wygnani z własnej ojczyzny.

 2. Żyjesz w specyficznym regionie.Nie zauważyłeś tego?Na tym terenie mieszkają jeszcze Niemcy od wieków.Nie tylko Polacy i Ślązacy.Tobie się coś nie podoba,więc inni powinni siedzieć cicho?

 3. Kole mnie woczy hołbienie narodu zabójców. To jest to, co kole mnie w oczy. Kupowanie aut nie ma nic wspólnego z oddawaniem czci. Stawianie pomników już ma.

 4. Ten pomnik stal tu juz jak tu jeszcze Polski nie bylo . Byli tu slazacy róznej opcji i nikogo to nie klulo w oczy . Ale za kazdym razem jak sie pisze cos o kulturze niemieckiej to jest wielki krzyk . Co boicie sie , ze was znów Józef Stalin przesiedli zza Bug ? Juz raz to zrobil nad Odre . Pamietam te walace sie wiochy zza Pietrowicami . Bali sie , ze ich znów przesiedla . A moze to tylko ta mentalnosc ? NIc nie robic ? Wara wam od Echendorffa . Nie wasz poeta i nie wasza kultura . Wy stójcie na bacznosc przed matka polka .

 5. Do Papa Nie popisuj sie rzeczywistym szkalowaniem Łubowiczan,bo oni w Plebiscycie głosowali w wiekszości za Polską !!!!! Racibórz przeciwnie / tak zresztą jak wiekszość Ślązaków/ za Niemcami. Zanim „przeniesiesz ” Eichendorffa do Łubowic,to poucz się jeszcze trochę historii /nie mówiąc już o logice/

 6. do szok . Naturalnie , ze wiem ! Po to by spolszczyc to co nigdy polskie nie bylo ! Nawet tego betonowego kloca po drugiej stronie Odry / dla powstanców slaskich / nie wazono sie postawic na tej stronie . To byla próba tego co ludzie powiedza na ten temat . Postawiono ten caly pomnik MP a potem jako nastepny ten tego lebra z Markowic ale to bylo za komuny a dzis mozemy powiedziec to co myslimy .

 7. @ Oberschleisen – Policz sobie ile lat Śląsk był piastowski ile austriacki a ile niemiecki. Wypisujesz głupoty, że Śląśk nigdy nie był polski. Człowieku weź się za gruntoną powtórk z historii.

 8. do szok . Ja nie musze ale chyba ty . Od pond 600 lat nie byl polski . Uklad w Trenczynie ! A to , ze tu mieszkali ludzie róznej nacji w normalnej koegzystencji przez ten okres mówi samo za siebie . Tylko jak Polak sie zjawi to zaraz jest jego . Tak jak Madagaskar za Pilsudzkiego . Wyszedl z tego tylko Arkady Fiedler. W katedrze kolonskiej lezy pewna polska ksiezniczka . Köln tez do Polski nalezy ? Raczej do rzymian a dokladnie dzis do Wlochów . Dawniej Colonia Agrypina dzis Köln . Polska do dzis´ robi to co za Bismacka robily Prusy . Kolonizuje na sile wmawiajac ludziom glupoty

 9. Racibórz uczci 20. rocznicę odsłonięcia pomnika Eichendorffa.TO NIECH
  MIASTO RACIBÓRZ PAMIĘTA ŻE Z MIESZKAŃCAMI UL.EINCHENDORFFA I UL
  KOŚCIUSZKI PODPISAŁ UMOWE NA WYWÓZ ŚMIECI A TU OD DWÓCH TYGODNI NIE MA
  KOMU WYWIEŚĆ POSEGREGOWANYCH BUTELEK

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here