Rozpoczęła się renowacja pomnika żołnierzy Armii Czerwonej

6

Wkrótce na pomniku pojawi się nowy napis. Na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej ruszyły prace renowacyjne.

Prezydium Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przeznaczyło 23 tys. zł na prace renowacyjno-remontowe pomnika głównego na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej z II wojny światowej. Pomnik został zniszczony w nocy z 18 na 19 maja. Do tej pory nie udało się ustalić sprawców tego aktu wandalizmu. Na terenie cmentarza właśnie rozpoczęły się prace renowacyjne.

- reklama -

– Komunistyczne symbole są w Polsce prawnie zakazane. Stąd też wszystkie gwiazdy, sierpy i młoty znikną z nagrobków przy okazji prac remontowo-renowacyjnych pomnika głównego. Gwiazda pojawi się natomiast na samym pomniku, gdzie zastąpi sierp i młot – zapowiadał prezydent Mirosław Lenk kilka dni po dewastacji. Prace na cmentarzu już ruszyły.

Na głównym pomniku pojawi się również napis "Na tym cmentarzu spoczywa 295 oficerów i żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 r. Cześć Ich pamięci". Zastąpi on dotychczasowy, który głosił "Swoim oswobodzicielom, bohaterskim żołnierzom Armii Czerwonej. Naród Polski".

 

 
 
 
 

 

 

/p/

 

 

 

———————————————————

Czytaj również:

 

Cmentarne potyczki z historią

Dla wielu osób pomniki krasnoarmijnych generałów, którzy wsławili się także rozstrzeliwaniem akowców, mają wymiar siarczystego policzka.

 

 

Rosja żąda ukarania winnych dewastacji pomnika w Raciborzu

Zniszczenie pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Raciborzu doczekało się ostrej reakcji mocarstwa. Rosyjskie MSW wyraziło oburzenie.

"Czekiści z Kremla to brutalni najeźdźcy, nie wyzwoliciele"

W ten sposób grupa podpisująca się jako "delegaci z Raciborza" protestuje przeciwko obecności na cmentarzu żołnierzy radzieckich pomnika poświęconego "oswobodzicielom". Dziś w nocy przykryli pomnik płótnem.

Wandale zdewastowali cmentarz

Raciborscy policjanci wyjaśniają okoliczności związane z dewastacją cmentarza żołnierzy armii radzieckiej (przy kładce do parku zamkowego).

 

 

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Cmentarz miejski przy Opawskiej zlikwidowano poprzez usunięcie nagrobków- dzisiaj park Roth. Cmentarz przyklasztorny przy kościele św Jakuba zlikwidowano – dzisiaj na mogiłach stoi blok mieszkalny ze słynną kawiarnią „Piotruś”. Dlaczego mamy utrzymywać cmentarz radzieckich sołdatów, którzy pod sztandarami czerwonej gwiazdy spalili i ograbili nasze miasto, a często dopuszczali się gwałtów na kobietach?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here