Obowiązkowe odblaski od niedzieli

2

Pieszy jest widoczny dla kierowcy z odległości 40 metrów. Jeśli nosi on odblask ta odległość wzrasta nawet do 150 metrów.

Od niedzieli wchodzi w życie przepis, który mówi, że pieszy poza terenem zabudowanym musi posiadać widoczny dla kierowców element odblaskowy. Brak tego odblasku może być niebezpieczny również dla portfela – może on kosztować od 20 do 500 zł.Do niedzieli ustawodawca uznawał, że jedynie dzieci do 15 roku życia mają obowiązek noszenia odblasków.

- reklama -

 

Ustawodawca przewidział jeden wyjątek od tej reguły. Otóż nie musi odblasku nosić ten pieszy, który porusza się po drodze przeznaczonej jedynie dla pieszych, lub na chodniku. Nie złamie przepisu również ten, kto będzie chodził po strefie zamieszkania. Tutaj pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

Liczba, rodzaj i kształt elementów odblaskowych, które są dopuszczalne przez prawo właściwie jest nieograniczona. Smycze, kamizelki, odznaki. Ważne jest miejsce umieszczenia odblasku – najlepiej, by "wisiał" na wysokości dłoni, kolan, piersi.

 

Człowiek bez odblasku jest widoczny dla kierowcy z odległości 40 metrów. Z odblaskiem pieszy widoczny jest nawet ze 150 metrów. Przy prędkości nawet 50 kilometrów na godzinę robi to ogromną różnicę…

 /l/ za KPP

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Moje dziecko zawsze ma na plecaku lub butach odblask, ale to nie zwiększa jego bezpieczeństwa, jeśli nie egzekwuje się od kierowców przestrzegania podstawowym zasad.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here