Finisz termomodernizacji przedszkola w Bieńkowicach

0

Dzięki pieniądzom z Funduszu w gminie Krzyżanowice inwestycje w docieplanie budynków użyteczności publicznej są znacznie łatwiejsze.

Gmina Krzyżanowice dba o oszczędność energii wydatkowanej przez budynki użyteczności publicznej na jej terenie. Jednym ze sztandarowych przykładów takiej działalności jest termomodernizacja budynku przedszkola w Bieńkowicach, który mieści się na ulicy Raciborskiej 70 (w budynku mieści się jednocześnie OSP). Przetarg na tę inwestycję wygrała firma BUDMED z Raciborza, która dała najlepsze warunki finansowe i odpowiednią gwarancję. Gmina zainwestowała prawie 700 tysięcy złotych. Część tych pieniędzy udało się pozyskać Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wyniosła aż 125 848 zł. Fundusz udzielił też pożyczkę na preferencyjnych warunkach – Krzyżanowice zachomikowały od zielonego funduszu 148 tysięcy złotych. Wszystkie te pieniądze wypłacone będą w tym roku.

- reklama -

 

 

 

Jak widać niebagatelne wsparcie z Katowic przekłada się na elementy polityki proekologicznej gminy. Budynek OSP, w którym jest również przedszkole, ma zostać kompleksowo wyremontowany i docieplony do 15 września. Zadanie ma polegać między innymi na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, zainstalowaniu instalacji solarnej, wykonanie izolacji w piwnicy, modernizacji ogrzewania z węglowego na gazowe, ociepleniu ścian budynku.

 

Wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki wie, że takie inwestycje to duży wydatek, ale szybko się on zwróci w przyszłości. W sąsiednim powiecie wodzisławskim termomodernizacja wszystkich obiektów szkolnych przyniosła przecież 40 proc. oszczędności na energii elektrycznej. A przecież trzeba wspomnieć o tych tonach węgla, które nie zostaną spalone, a w konsekwencji nie będą truły płuc i gardeł mieszkańców Subregionu Zachodniego. Warto dodać jeszcze, że pomimo iż prace zakończą się 15 września, to dzieci będą mogły pójść do przedszkola już 1 września.

 

/l

 

 

    

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here