Jesień jabłkami malowana w Tworkowie

0

O tym jakie cuda można przyrządzić z jabłek przekonały gospodynie z gminy Krzyżanowice, którym rosyjskie embargo na te owoce niestraszne.

 

- reklama -

 

 

Jabłko – najsłynniejszy owoc świata. Odnaleźć je można w Biblii, ale też w mitologii greckiej, rzymskiej i nordyckiej, a także w bajkach, przysłowiach i współczesnej symbolice np. znanej powszechnie firmy komputerowej. Jabłko jest też symbolem władzy, wiecznego życia i zdrowia, i jest, o czym często zapominamy, prawdziwą bombom witaminową. Walory jabłek, zarówno te dekoracyjne, jak i smakowe, wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich gminy Krzyżanowice wykorzystał Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach z/s w Tworkowie organizując spotkanie o charakterze kulinarnym pn. "Jesień jabłkami malowana".

29 października br. w sali Centrum Kultury w Tworkowie jabłka były wszechobecne. Na scenie zaprezentowano 10 odmian jabłek z sadu spod Sandomierza. Były to jabłka w kolorach od zielonego przez żółte po ciemnobordowe, od kwaśnych po bardzo słodkie, soczyste i pyszne. Doskonałą dekoracją sali były jabłka malowane przez dzieci i dorosłych, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Jesień jabłkami malowana". Prac było blisko 130, a wszystkie tak zachwycające, że komisja postanowiła przyznać wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu.

Niewątpliwą atrakcją spotkania była degustacja blisko 30 potraw przygotowanych przez panie z KGW gminy Krzyżanowice na bazie jabłek. Były szarlotki, kołaczyki, kompoty, soki, rolady, galaretki, ryż z jabłkami, kremy, jabłka zapiekane, śledzie z jabłkami, zupa, kaszanka i obłędny pstrąg na cukinii i oczywiście jabłkach oraz wiele innych przepysznych potraw, a także cydr.

Podczas spotkania odbyła się prelekcja na temat jabłek w mitologii, historii oraz ich znaczenia dla zdrowia wraz z prezentacją multimedialną. Uczestniczki wydarzenia z zainteresowaniem wzięły udział w pokazie i warsztatach carvingu – sztuce artystycznego zdobienia owoców i warzyw w wykonaniu pana Damiana Strachota z Bolesławia.

Dla jeszcze większego uatrakcyjnienia spotkania zostały zorganizowane konkursy, w których nagrodą były oczywiście jabłka. Panie świetnie się bawiły obierając jabłka na czas, czy starając się, aby obierka była jak najdłuższa. Część pań zaangażowała się w mini warsztaty klejenia jabłuszek z masy solnej. Niewątpliwe emocje wzbudzała zabawa w odgadywanie haseł malowanych na tablicy tzw. kalambury, których myślą przewodnią były oczywiście jabłka. Gościem spotkania był wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki.

autor: Sabina Ciuraszkiewicz

tekst i zdjęcia: Urząd Gminy Krzyżanowice

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here