Wacławczyk donosi prokuraturze naruszenie ws kampanii Lenka

23

Sztab D. Wacławczyka skarży film promocyjny do prokuratury, NIK i RIO. – Jako podatnicy czujemy się wykorzystani i zmuszeni do współfinansowania kampanii M. Lenka…

Im bliżej wyborów, tym bardziej walka wyborcza zaostrza się. Sztab Dawida Wacławczyka uważa, iż urzędujący prezydent wykorzystał publiczne środki do wspierania własnej kampanii, o czym zawiadomił organa ścigania i instytucje kontrolne. Poniżej publikujemy treść wiadomości rozesłanej przez KWW Dawida Wacławczyka:

- reklama -

 

Sztab Wyborczy KWW Dawida Wacławczyka informuje, iż wczoraj tj. w czwartek6 listopada br., wniósł do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach pismo z zawiadomieniem o możliwości popełnienia czynu zabronionego określonego w art. 507 Kodeksu wyborczego (kto w związku z wyborami udziela komitetowi wyborczemu korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym, podlega grzywnie do 100.000 złotych) oraz art. 231 § 1 lub § 2 Kodeksu karnego (funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia, działa na szkodę interesu publicznego – § 1; oraz gdy dopuszcza się tego w celu osiągnięcia korzyści osobistej – § 2).

Poza powiadomieniem Prokuratury, skierowano także stosowne pisma do Najwyższej Izby Kontroli i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Na powyższy krok zdecydowaliśmy się w związku ze zleceniem przez UM produkcji i promocji (zintensyfikowanej w szczycie kampanii wyborczej) komercyjnego materiału filmowego o nazwie "Racibórz zmienia się dla Ciebie", którego tytuł jest jednocześnie głównym hasłem wyborczym aktualnego prezydenta Raciborza – Mirosława Lenka, używanym przez niego na plakatach wyborczych i w materiałach internetowych.

Jako podatnicy czujemy się wykorzystani i zmuszeni do współfinansowania kampanii wyborczej Mirosława Lenka, a jako mieszkańcy jesteśmy zdegustowani faktem wykorzystywania środków publicznych do wspierania własnej kampanii wyborczej.

Jesteśmy bezwzględnie przekonani o tym, że praktyka ta jest niezwykle wątpliwa pod względem moralnym, tym bardziej, że taka sama sytuacja miała miejsce przed czterema laty. Tym razem uznaliśmy, że nadeszła pora wyjaśnić czy jest ona zgodna w prawem.

Piotr Dominiak

Sztab wyborczy
KWW Dawida Wacławczyka

 

*********************************************

 

TREŚĆ ZAWIADOMIENIA:

 

Racibórz, 5 listopada 2014 r.

Szanowna Pani
Dorota Wacławowicz
Prokurator Okręgowy
w Gliwicach

Zawiadomienie
o możliwości popełnienia czynu zabronionego (z wnioskiem o zmianę prokuratury prowadzącej czynności) Wnosimy o dokonanie czynności mających na celu zweryfikowanie, czy doszło do popełnienia czynu zabronionego określonego w art. 507 Kodeksu wyborczego (kto w związku z wyborami udziela komitetowi wyborczemu korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym, podlega grzywnie do 100.000 złotych) oraz art. 231 § 1 lub § 2 Kodeksu karnego (funkcjonariusz publiczny, który,  przekraczając swoje uprawnienia, działa na szkodę interesu publicznego – § 1; oraz gdy dopuszcza się tego w celu osiągnięcia korzyści osobistej – § 2).

Uzasadnienie
Prezydentem Miasta jest Pan Mirosław Lenk. Sprawuje on swój urząd od 8 lat, czyli od 2006 roku. Obecnie kandyduje w wyborach samorządowych na tą samą funkcję. Został zgłoszony przez „Komitet Wyborczy Wyborców Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk”. Jego hasło wyborcze umieszczone na pierwszym plakacie wyborczym brzmi: „Racibórz zmienia się dla Ciebie” (dowód: wpis Pana Mirosława Lenka na portalu Facebook z dnia 26 października br.). Przed wyborami Urząd Miasta w Raciborzu zlecił zewnętrznej firmie wykonanie spotu reklamowego pod taką samą nazwą jak hasło reklamowe Prezydenta: „Racibórz zmienia się dla Ciebie”. Film przedstawia wydarzenia oraz inwestycje, które miały miejsce tylko i wyłącznie w latach 2006 – 2014, czyli dokładnie podczas 2 ostatnich kadencji sprawującego obecnie urząd Prezydenta Miasta Pana Mirosława Lenka. Przypomina o tym lektorka, mówiąc: „W latach 2006 – 2014 miasto realizowało ogromne projekty z udziałem środków finansowych pozyskanych (…). Przez ostatnie 8 lat do budżetu miasta wpłynęło (…). Od roku 2006 do dziś powstało (…)”.

Na końcu filmu znajduje się podsumowanie: „W Raciborzu na przestrzeni ostatnich 8 lat zmieniło się wiele. Były to zmiany dokładnie przemyślane, zaplanowane a następnie zrealizowane. Wszystkim przyświecał jeden cel: by w sercu gminy i w dzielnicach mieszkało się komfortowo i bezpiecznie a Racibórz stał się przyjazny dla mieszkańców, turystów i biznesmenów. Pamiętaj: „Racibórz zmienia się dla Ciebie.”

I na koniec wyświetla się duże hasło reklamowe Prezydenta Mirosława Lenka z obecnej kampanii wyborczej: „Racibórz zmienia się dla Ciebie”. Po powstaniu plakatu wyborczego Prezydenta, Urząd Miasta umieścił w/w film jako duże ogłoszenie płatne na jednym z popularnych portali związanych z Raciborzem. Przesłanie filmu jest jednoznaczne: jest to sprawozdanie z ostatnich 8 lat sprawowania urzędu przez obecnego Prezydenta Miasta. Przygotowanie tego typu materiałów promocyjnych nie jest typową praktyką Urzędu Miasta Racibórz. Dotychczas takie materiały nie były realizowane, trudno więc przyjąć, że materiał przypadkowo łączy się z kampanią obecnego Prezydenta Miasta.

Do tej pory Prezydent Miasta systematycznie raz w roku spotykał się z mieszkańcami dzielnic Raciborza, by przedstawić sprawozdanie z poprzedniego roku. Nie było więc potrzeby tworzenia materiału jeszcze raz podsumowującego ostatnie 8 lat. Szczególnie, że materiał nie jest obiektywnym przedstawieniem sukcesów i porażek. Jest reklamą władzy samorządowej w stosunku do swoich wyborców. Zarówno zlecenie wykonania tego typu filmu, jak również promowanie go jako płatnego ogłoszenia, może stanowić naruszenie dyscypliny finansów publicznych. A by zostały podjęte w tym zakresie czynności sprawdzające, Regionalna Izba Obrachunkowa została powiadomiona o sytuacji osobnym pismem. Jednak takie działania mogą również być przekroczeniem uprawnień funkcjonariuszy publicznych skutkującym działaniem na szkodę interesu publicznego.

26 października 2014 roku Prezydent Miasta przedstawił na portalu Facebook swój pierwszy plakat wyborczy z hasłem „Racibórz zmienia się dla Ciebie”. Plakaty zostały rozklejone na ulicach Raciborza, a następnie Urząd Miasta w Raciborzu zamieścił ogłoszenie płatne w lokalnym portalu internetowym z 10 minutowym materiałem reklamowym pod tytułem „Racibórz zmienia się dla Ciebie”. Może to stanowić udzielenie komitetowi wyborczemu korzyści majątkowej o charakterze niematerialnym – art. 507 Kodeksu wyborczego. Z rejestru umów podpisanych przez Urząd Miasta wynika, że bezpośrednio przed rozpoczęciem kampanii wyborczej zlecono wykonanie zadania pod tytułem: Film „Racibórz zmienia się dla Ciebie”. Data zamówienia filmu oraz fakt, że nie stosowano prawa o zamówieniach publicznych nasuwa wątpliwości co do przeznaczenia filmu. Zupełnie inaczej zostałby odebrany, gdyby film został rozpowszechniony bezpośrednio po wyborach.

Niezależnie od tego wątpliwości budzi również to, czy do zadań gminy na leży promocja własnej miejscowości wśród swoich mieszkańców (patrz: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 6 grudnia 2000 r. sygn.: I SA/Gd 2038/99, gdzie stwierdzono, że promocję miasta można uznać za zadanie własne gminy, jeśli jej zakres, forma, koszt i wiarygodność pozwala na racjonalne założenie, że wspólnota samorządowa osiągnie wymierne korzyści).

Wnosimy również, aby ze względu na okoliczności sprawy, które związane są z wyborami samorządowymi, czynności były prowadzone lub nadzorowane przez Prokuratorów Prokuratury Okręgowej. Jeżeli jednak w opinii Pani Prokurator nie zachodzi taka potrzeba, prosimy o skierowanie sprawy do rozpoznania do innej prokuratury niż Prokuratura Rejonowa w Raciborzu. Nie mamy uwag dotyczących pracy prokuratorów z tej jednostki, jednak dla ostudzenia emocji i poczucia pełnej bezstronności wydaje się zasadne, by sprawa była rozpatrywana przez prokuratora nie związanego z Raciborzem.

W zał.:
– dowód zabezpieczony przez notariusza,
– wykaz adresów zamieszkania osób podpisanych pod pismem.

 

publ. /ps/

- reklama -

23 KOMENTARZE

  1. Popieram, popieram!!!! Oni się przyzwyczaili, że tak się robniło od lat, ale ludzie wyjeżdząją,podpatruja i coraz lepiej zaczynaja rozumiec na czym polega demokracja. Takze na uczciwym zarzadzaniu publicznymi pieniędzmi!!!!

  2. I TAKIE PODŁE JEZDNIE Z NAJPODLEJSZEGO BRUKU ZLECONE OSOBOM BEZ KFALIFIKACJI ![img]upload/small_60ScreenShot003.jpg[/img][img]upload/small_74ScreenShot004.jpg[/img][img]upload/small_64ScreenShot005.jpg[/img][img]upload/small_65ScreenShot005.jpg[/img][img]upload/small_66ScreenShot005.jpg[/img][img]upload/small_64ScreenShot006.jpg[/img][img]upload/small_50ScreenShot008.jpg[/img]

  3. Siedziąc tyle lat na zydlu prezydenckim, to z nudów każdy by coś zrobnił. Niie robli łaski. PRACUJE ZA NASZE PODATKI, Wiec żądajmy, bo to MY ZATRUDNIAMY ich wszystkich, od prezydenta po radnego. Oni mają realizować potrzeby, reagować na bolączki mieszkańców, powinni rozmawiać, debatować, spotykać się z rożnymi grupami, od przedsiębiorców po bezrobotnych.. Foontanny, skwery, a nawet akwapark, za który dziękuję, bo to udana inwestycja, ale nie rozwiązujne problemów miasta. Miasto nadal jest ZAKORKOWANIE przez samochody, zdominowane przez BEZROBOCIE, problemem jest odpływająca z roku na rok sila robocza, zwłaszcza ta najmlodsza, ktora musi wyjeźdźac do pracy /chociazby pobliskiego Rybnika/ czy za granicę…Dlaczego Lenk przez te lata ich nie zatrzymał? A oni nawet nie mieliby gdzie mieszkać!! Czy buduje się jakieś tanie mieszkania dla młodych??/ Lenk wypłukał się z pomysłów!!!! Czas na nowych!!! Jeśli to będzie Wacławczyk, to proszę by zadaszał najpierw lodowisko, bo tu jest taka potrzeba, a raczej zapomniał o dachu nad Długą….

  4. Akwapark ok można powiedzieć że jest ok.ale skwer z fontanną to ewidentny bubel za 2,4 milionów złotych.Co do ul Długiej to się zgodzę z zadaszaniem ulicy lepiej dać sobie spokój.Prezydent Lenk też ma w programie wyborczym przerobienie tej ulicy.Nie widzę najmniejszego sensu poza ew jeśli jest taka potrzeba odnowa elewacji podkreślam jeśli jest taka potrzeba.Pozatym wszystkie klomby z roślinnością na u.Dlugiej powinny zostać nienaruszone tak jak i roślinność na tej ulicy.Obawiam się że prezydent Lenk być może chciałby to wszystko zlikwidować roślinność drzewa i krzewy i zrobić betonową ulicę Długą z paroma może donicami jak na Rynku.To by było najgłupsze co można zrobić na tej ulicy .Dlatego na dobrą sprawę tam nic nie trzeba robić.A to że są bank na banku to już trudno przecież ich nie przegonimy jak im się Długa spodobała 🙂

  5. Renowacja kamienic na Rynku, ul. Długa Chopina Londzina, jak najbardziej zasadna. Problem jest, bo część kamienic jest prywatna ale można program opracować o fundusze się starać by to tzw Stare Miasto dla potomnych zachować. To zadaszanie Długiej darujcie sobie, facet raz głośno pomyślał i wieki za to pokutuje 🙂

  6. Prezydent Lenk w swojej reklamie wyborczej ma takie miejsce.”Co z tego mają mieszkańcy?” na jednym zdjęciu w kółku „REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA” a w opisie m.in.”Modernizacja skweru ks.Pieczki ,ul Nowej i Mickiewicza.” Po tej „modernizacji” skweru można się spodziewać co by prezydent Lenk zrobił z ulicą Długą.Zabetonował by chyba calą Dlugą i z przyjemnej zielonej ulicy zrobiłby chyba znowu to co ze skwerem ks.prałata Pieczki (a nie ks.Pieczki jak ma w swej gazetce prezydent )kto jak kto ale prezydent powinien wiedzieć że to był ksiądz prałat.Dlatego nie będę głosował na prezydenta Lenka bo nie chcę dalszego niszczenia estetycznego i funkcjonalnego przestrzeni w naszym mieście i zamieniania miasta w betonowy bezduszny koszmarek pozbawiony zieleni i drzew.

  7. Wyjaśnić problem koniecznie. Wybory, to nie zabawa, tu niedomówień nie może być. Jak mają się reklamować ci, co mają jednosobowe komitety i forsy nie mają?

  8. Panowie ale jeśli sytuacja z finansowaniem spotów wyborczych przez prezydenta była tak jak obecnie z naszych miejskich pieniędzy już cztery lata temu także i nie zgłosiliście tego wtedy do prokuratury to jesteście za przeproszeniem klipy !To co z Was za opozycja???Dobrze że w końcu teraz to zrobiliście takie sobiepaństwo trzeba tępić.

  9. Panie Wacławczyk, Pan teżprowadzi nie wiadomo jaki biznes i przed wyborami musimy zrobić kontrolę obrotóe i dochodów na piwue szczególnie.To wszystko aby był Pan Czysty.

  10. Nikt nie zastrasza.To poprostu kłamliwe pomówienia obliczone na naiwność wyborców. .Mam nadzieje że dojdzie do sprawy o pomówienie i ta osoba która rozgłasza tu te kłamstwa odpowie za nie.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here