Druga tura wyborów. Jak oddać ważny głos?

4

Tym razem wyborcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania.

 

- reklama -

W niedzielę, 30 listopada w Raciborzu odbędzie się druga tura wyborów. Dwa tygodnie wcześniej do urn poszło nieco ponad 30 procent mieszkańców miasta. Była to jedna z najgorszych frekwencji w województwie. We wszystkich gminach powiatu raciborskiego wójtów, burmistrzów udało się wyłonić w pierwszej turze. W Raciborzu natomiast żaden z kandydatów na urząd prezydenta nie uzyskał wymaganych 50 procent.

Druga tura wyborów odbędzie się jednak nie tylko w Raciborzu, bo aż w 890 gminach w całej Polsce. Aby w niedzielę oddać ważny głos należy postawić jeden znak "X" w kratce po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Zgodnie z prawem, każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" spowoduje, że głos będzie nieważny. Oczywiście głos będzie także nieważny jeśli wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X" lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Idąc do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport oraz legitymacja ze zdjęciem, na której znajduje się adres zamieszkania. Tylko na tej podstawie zostanie nam wydana karta do głosowania. Na karcie tej musi znajdować się odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Po wypełnieniu karty wrzucamy ją do urny.

 

 

/p/

- reklama -

4 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here