
Transmisja online z dwóch budek lęgowych znajdujących się na terenie Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich".
Na terenie Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" znajdują się 2 budki lęgowe, jedna typu A o średnicy otworu wlotowego 32 mm oraz druga typu B o średnicy otworu wlotowego 47 mm. Budki wyposażone są w specjalistyczne kamery z trybem pracy w nocy. Dzięki temu można podglądać mieszkańców budek bez narażenia ich na stres. Dwie kolejne kamery skierowane są na wloty do budek oraz ich bezpośrednie sąsiedztwo. Monitoring prowadzony jest 24 godziny na dobę.
– Aktualnie w budce typu B wczesnym rankiem możemy zaobserwować przedstawicieli gatunku szpak zwyczajny, natomiast wieczorową porą w budce typu A nocuje osobnik gatunku sikorka bogatka – informują pomysłodawcy.
/p/




![Nocne rozgrywki na zakończenie ferii na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/noc-z-grami-bez-pradu-gry-planszowe-stacja-mlodych.jpg)

![Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ziola-biblioteka.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)


![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)

![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)







