Racibórz sięga po pieniądze z „KAWKI”

4

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał promesę do łącznej kwoty 860 tys. zł na procesy zmierzające do ograniczenia niskiej emisji w mieście.

Jednym z największych problemów, jakie muszą rozwiązać samorządy Górnego Śląska jest kwestia zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja co roku wydłuża kolejki do lekarzy, bo pył zawieszony jest przyczyną wielu groźnych chorób układu oddechowego. Dlatego gminy starają się w jak największym stopniu zminimalizować to zagrożenie. Najbardziej skutecznym sposobem walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem jest uzyskanie optymalizacja sposobów gospodarowania źródłami energii. Im mniej bowiem węgla zostaje spalone, tym mniej niebezpiecznego pyłu dostanie się do atmosfery. Stąd tak potrzebne są procesy termomodernizacji, wymiana pieców na nowsze, bardziej wydajne, inwestycje w odnawialne źródła energii.

- reklama -

 

Są to procesy nierzadko bardzo kosztowne. Dlatego niezwykle potrzebne staje się wsparcie finansowe, które pozwoli gminom na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Jednym z instrumentów wsparcia, które sprawdziły się w przeszłości był program KAWKA. W chwili obecnej mamy do czynienia z jego kontynuacją. U jego źródeł leży współpraca pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Porozumienia dotyczące tej sfery ochrony atmosfery zostały podpisane w listopadzie ubiegłego roku. Łącznie suma pieniędzy, która ma zostać przeznaczona na realizację tego programu ma przekroczyć 18 milionów zł. Dofinansowanie z NFOŚiGW na ten cel ma wynieść 7,2 miliona zł, natomiast śląski WFOŚiGW wyda na walkę z niską emisją ponad 6,2 miliona zł. w formie niskooprocentowanych pożyczek.

 

Na spotkaniu Rady Nadzorczej w dniu 23 lutego tego roku podjęto decyzję o przyznaniu promesy dofinansowania w łącznej kwocie przekraczającej ponad 860 tys. zł gminie Racibórz. Dzięki uzyskanym środkom ma zostać przeprowadzony szereg działań zmierzających do ograniczenia źródeł zanieczyszczeń powietrza do 40 metrów nad ziemią. Inwestycje te biorą na cel przede wszystkim likwidację lokalnych źródeł ciepła, termomodernizację oraz przebudowę budynków wielorodzinnych przy ul. Wojska Polskiego 1, Waryńskiego 25, Opawskiej 89 oraz Stalmacha 4.

 

Dzięki środkom z WFOŚiGW w ubiegłym roku udało się wyremontować
kilka kamienic w Raciborzu. Termomodernizacji poddane zostały
między innymi kamienica przy ulicy Armii Krajowej 6, Basztowej 4,
Różyckiego, Stalmacha i Solnej.

 

 

 

/l/

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Chciałbym dodać jako uzupełnienie że spaliny z kominów powodują dużo wiecej chorób niż wymienione choroby układu oddechowego.Nowotwory wszelkiego rodzaju, zawały serca i udary mózgu gdyż pyły zawieszone w okresie zwiększonej ich koncentracji oraz pozostałe składniki dymu powodują powstawanie zakrzepów w układzie krwionośnym.Pozatym następuje uszkodzenie kodu genetycznego uszkodzenie tkanki nerwowej oraz przyspieszone starzenie.Na koniec obniżenie IQ na czym szczególnie tracą dzieci ale i dorośli także.

  2. Dla osób wątpiących w szkodliwość spalin i zanieczyszczonego nimi powietrza i tych którzy myślą że pył zaieszony i reszta chemi w spalinach z ogrzewania przy spalaniu węgla itp nie jest szkodliwe lub szkodzi tylko na pluca polecam przeczytać ten artykuł :http://www.biomedical.pl/aktualnosci/nawet-kilka-dni-zanieczyszczen-moze-wywolac-zawal-serca-i-udar-mozgu-5030.html

    „Powyżej jednego tygodnia ekspozycji na duże zanieczyszczenia powietrza może wystarczyć, żeby wyzwolić zawał serca, jak ujawnia nowa analiza, opublikowana w najnowszym wydaniu Journal of the American Medical Association.Ryzyko zawału serca wzrasta o prawie 5% wraz z wysokimi poziomami tlenku węgla (czad) w powietrzu. I około 3% z wyższymi poziomami cząsteczek w powietrzu, powyżej siedmiu dni.Ryzyko udaru mózgu skacze o 34% w ciągu 24 godzin po ekspozycji na umiarkowane zanieczyszczenia powietrza, według badania, które zostało opublikowane w naukowym Archives of Internal Medicine. „

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here