MOTOrady: ustawienie geometrii kół w technologii 3D

  0

  O regulacji geometrii kół w technologii 3D większość kierowców zapewne już słyszało, ale pomimo tego niewielu z nich wie, co to jest i jak to działa.

  Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że parametry geometrii kół na skutek eksploatacji samochodu mogą ulec zmianie. Prawidłowo ustawiona geometria kół zapewnia pełną kontrolę nad samochodem, komfort i bezpieczeństwo jazdy, prawidłowe zużycie ogumienia, jak i paliwa. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolę stanu geometrii przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Warto o tym pamiętać także zawsze przy zakupie używanego samochodu. Zbagatelizowanie problemu czy zaniedbanie kontroli może skutkować bardzo groźnymi konsekwencjami.  

  - reklama -

   

   

   

  Przed wykonaniem pomiaru geometrii kół w naszym pojeździe bezwzględnie należy dokonać kontroli stanu zawieszenia. Uszkodzone elementy muszą zostać wymienione na nowe. Pomiar w technologii 3D polega na precyzyjnym wyznaczeniu w przestrzeni pozycji osi obrotu czterech kół przy wykorzystaniu technologii 3-wymiarowego modelowania. Ten sposób pomiaru pozwala na znaczne uproszczenie pomiaru geometrii zawieszenia – po wjechaniu pojazdem na płyty obrotowe zakładamy na koła głowice refleksyjne, przetaczamy pojazd o ok. 25 cm w tył i z powrotem – aby zmierzyć kąty osi sworznia zwrotnicy skręcamy koła – i w tym momencie ukazują się na ekranie pełne wyniki pomiaru. Czas pełnego pomiaru wynosi kilkanaście minut. Nie trzeba dodatkowo unosić osi pojazdu. Głowice refleksyjne zakładane na koła nie zawierają żadnych elementów elektronicznych – nie ma elektronicznych czujników, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku uderzenia lub upadku głowicy. Jest to system całkowicie bez przewodowy.
      
  Warto w swojej okolicy poszukać warsztatu, który oferuje już pomiar geometrii kół w technologii 3D. Warsztaty chcąc wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów co raz częściej posiadają już tę usługę w swojej ofercie, gdyż konwencjonalne metody stają się bardziej czasochłonne i mniej dokładne. 

   

  /Gawliczek Wojciech/

   

   

  /Cykl MOTOrady przygotowywany we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

   

   

   

   ————————————————-

  Polecamy również inne artykuły z cyklu MOTOrady: Rdza nadal groźna dla samochodów, Gdy auto nie chce odpalić, Zmiany w ubezpieczeniu OC.

   

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here