Motocykliści wyruszyli śladami księcia

0

W sobotni poranek 30 maja z dziedzińca Zamku Piastowskiego w Raciborzu ponad 20 motocyklistów wyruszyło w trasę śladami raciborskiego i krakowskiego księcia Mieszka IV Laskonogiego.

Trasa prowadzi z Raciborza przez Oświęcim do Krakowa, a zakończy się Mszą św. za Ojczyznę. Przypominajmy, rok 2015  został ogłoszony w powiecie raciborskim „Rokiem Mieszka IV Laskonogiego – księcia raciborskiego i władcy Polski”. Przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat jego życia i dokonań Księcia, wzmocnienia poczucia więzi społeczności lokalnych z własnym regionem i pozwoli na organizowanie kolejnych różnego typu przedsięwzięć, w szczególności organizację konkursów, prelekcji i wystaw poświęconych osobie księcia Mieszka.

- reklama -

 

 

 

Mieszko IV Laskonogi to książę raciborski i krakowski Mieszko IV Laskonogi (ok. 1142-1211), syn księcia Władysława II Wygnańca, wnuk księcia Bolesława Krzywoustego, był twórcą księstwa raciborskiego, panem na Krakowie, dzielnicowym władcą Polski.

Jako władca ziem nad górną Odrą dał się poznać jako dobry gospodarz – zapoczątkował osadnictwo miejskie, rozwijał górnictwo kruszcowe oraz handel. Był dobrodziejem Kościoła. Fundował i wspierał klasztory. W grodzie w Raciborzu, gdzie najczęściej przebywał, działała książęca mennica. W 1210 roku, jako najstarszy żyjący potomek Krzywoustego, objął władzę wielkoksiążęcą w Krakowie, stając się władcą senioralnym w państwie Piastów. Po śmierci w 1211 roku został pochowany w kościele katedralnym na Wawelu.

W 2011 r. obchodzono rocznicę 800-lecia śmierci księcia Mieszka. Po dokonaniu rewaloryzacji obiektów Zamku Piastowskiego w Raciborzu i adaptacji na cele Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej uzasadnione i naturalne jest zintensyfikowanie działań propagujących postać księcia raciborskiego i krakowskiego Mieszka IV Laskonogiego bezpośrednio związanego z tym miejscem. Podjęto już w tym celu szereg przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych, m.in.: zorganizowano uroczystą Mszę św. w Katedrze Wawelskiej, wykonano pamiątkowe medale okolicznościowe z podobizną księcia.

 

publ./j/

Zamek Piastowski

Fot. Zamek Pias

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here