
Uczniowie z ogólniaka w Kuźni Raciborskiej pokonali na rowerach ponad 800 km jadąc zgodnie z nurtem rzeki Odry.
Zakończyła się międzynarodowa młodzieżowa wyprawa rowerowa, od źródeł do ujścia Odry. Realizowana była w ramach projektu Odra- rzeka,która łączy. Uczestniczyli w niej uczniowie Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej : Cezary Żaczek, Patryk Ogonowski, Daniel Mirski, Michał Mróz, Michał Macha, Mateusz Kowalczyk pod kierunkiem nauczycieli Andrzeja Mikieko oraz Wojciecha Gdesza. Projekt realizowali wspólnie z uczniami ZS Komenska w mieście Odry, na Morawach. Wyprawa, pokonała na rowerach ponad 800 km. Rozpoczęła się 29 maja we Wschodnich Sudetach w Oderskich Vrchach, w miejscu gdzie druga największa rzeka w Polsce ma swoje źródła. Była to na pewno niezapomniana przygoda dla młodzieży, jednak organizatorzy i uczestnicy wyprawy zrealizowali w jej trakcie poważne zamierzenia badawcze i dokumentacyjne.
Młodzież mogła podziwiać rzekę w podczas jej pierwszych kilometrów biegu, gdzie jest górskim, wartkim strumieniem. Jak rośnie i owija pierwsze miasto na jej biegu- Odry, później Ostrawę, Krzyżanowice, Racibórz, Koźle. Jak mądrze zżyli się z rzeką mieszkańcy Opola, Wrocławia. Jak rozłożysta jest w okolicach Brzegu, Brzegu Dolnego, Bytomia Odrzańskiego, Nowej Soli. W końcu jak prezentuje się od niemieckiej strony rzeki. Lekcja historii- słupy graniczne i pozostałości po wieżach obserwacyjnych NRD-owskich pograniczników. Krajobraz Łużyc i Brandenburgii przypomina tu miasteczka z kolejowych makiet. Schludne domki, zadbane obejścia, kawiarnie, cukiernie, winiarnie. Wokół łąki i poldery przystrzyżone niczym trawa na angielskim boisku. Dziesiątki specjalistycznych maszyn dbają o wały i ścieżki. Nieopodal koryta pasą się stada owiec. W końcu przez Frankfurt, Gryfino i Szczecin wyprawa dociera do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego. To cel podroży. Na deser podroż wokół Zalewu Szczecińskiego, spacer po bałtyckiej plaży i przeprawę promową w Świnoujściu.
Uczestnicy rajdu rowerowego podziwiali uroki krajobrazów, które wyrosły ponad Odrą.
Wyprawę i sam projekt ocenia jej koordynator Wojciech Gdesz:
Odrę na długość 854,3 km mogliśmy oglądać w całej krasie. Wtedy gdy jest szerokości kciuka i wtedy gdy rozłożyście, dumna wpływa do Bałtyku. Było nam dane cieszyć się jedną z piękniejszych przygód w życiu. Ponad granicami, w kontakcie z dzika natura, historią, pokonując własne słabości, mogliśmy zbadać i mam nadzieję przedstawić społeczności obraz Odry. Nakręciliśmy film, zrobiliśmy setki zdjęć, przygotowaliśmy mapki, przewodnik elektroniczny, dziennik podroży. Kwintesencja nowoczesnej edukacji. Trudno wszystko ogarnąć tak na gorąco, jednak jedno jest pewne- Odra była żywym światkiem kształtowania się się charakterów!
Dziennik podróży, z oczywistą zachęta do naśladownictwa w podróżowaniu, pod linkiem: https://www.facebook.com/pages/Odra-rzeka-która-łaczy-Odra-řeka-která-spojuje.
Tomasz Jabłonka
publ./l/
—————————————————————————————————————
Reklama




![Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski w Artistic Show Dance [ZDJĘCIA] Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski Artistic Show Dance](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/zespol-skaza-raciborz.jpg)

![Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie [ZDJĘCIA] Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/kiermasz-wielkanocny-tworkow-krzyzanowice.jpg)
![Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/klub-ojca.jpg)




![Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu [ZDJĘCIA] Polsko-czeskie spotkanie bibliotekarzy w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/biblioteka-nie-ogranicza.jpg)
![Uczniowie z Roth poznają Racibórz i polskie tradycje wielkanocne [ZDJĘCIA] Uczniowie z Roth poznają Racibórz i polskie tradycje wielkanocne](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Gymnasium-Roth.jpg)
![Światowy Dzień Wody w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Światowy Dzień Wody w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/dzien-wody-biblioteka.jpg)
![Raciborska bohemistyka świętuje 20-lecie działalności [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/bohemistyka-filologia-czeska-ans-raciborz.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)





![Turyści z Raciborza zdobyli kolejne szczyty Korony Gór Polski [ZDJĘCIA] Turyści z Raciborza zdobyli kolejne szczyty Korony Gór Polski](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/pttk-raciborz-chelmiec-waligora-1.jpg)






