Jak przebiega tegoroczne lato w rejonie Raciborza?

0

Lipiec był miesiącem znacznie cieplejszym od normy i bardzo suchym. Przez ostatnie 50 lat tylko dwukrotnie zdarzały się cieplejsze lipce. Zobacz charakterystykę pogodową wakacyjnych miesięcy, a także prognozy na najbliższe dni.

Tegoroczne lato w rejonie Raciborza, czyli miesiące czerwiec i lipiec jest okresem cieplejszym od normy i bardzo suchym. W całym okresie wystąpiło 29 dni gorących (z temperaturą maksymalną ≥25ºC) w tym 13 dni upalnych (z temperaturą maksymalną ≥30ºC). Najwyższa temperatura wystąpiła w dniu 18 lipca i wyniosła 35,2ºC, najniższą zarejestrowano nad ranem 25 czerwca, wyniosła ona 5,9ºC.

- reklama -

Czerwiec termicznie był miesiącem nie odbiegającym od normy i bardzo suchym. Wystąpiło 12 dni z opadem atmosferycznym, miesięczna suma opadów stanowiła zaledwie 35 % normy dla tego miesiąca.

Lipiec jest miesiącem znacznie cieplejszym od normy i również bardzo suchym. W okresie od 1966 r. cieplejsze lipce wystąpiły tylko dwukrotnie: w 2006 i 1994 r. Wielokrotnie napływała gorąca zwrotnikowa masa powietrza. Wystąpiło aż 20 dni gorących,  w tym 12 dni było upalnych, z temperaturą maksymalną przekraczającą 30ºC.

Tegoroczny lipiec charakteryzuje się również dużą zmiennością pogodową. Przemieszczające się komórki burzowe wielokrotnie powodowały występowanie dużych prędkości wiatru. Nad ranem  8 lipca stacja pomiarowa IMGW rejestrowała w czasie burzy porywy osiągające 25 m/s (90 km/godz).  

W nadchodzącym okresie ponownie czeka nas fala upałów i również ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych.


Poniżej prognoza pogody na nadchodzący okres:

 

Sobota:
Zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 9°C do 11°C. Temperatura maksymalna od 25°C do 26°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

Niedziela:
Zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna od 13°C do 15°C. Temperatura maksymalna od 28°C do 29°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

Poniedziałek – wtorek:
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 14°C do 16°C. Temperatura maksymalna od 29°C do 31°C. Wiatr słaby, w poniedziałek północny, we wtorek południowo-wschodni.

Środa – czwartek:

Zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Po południu miejscami burze. Temperatura minimalna od 17°C do 19°C. Temperatura maksymalna od 32°C do 34°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych. W czasie burz wiatr porywisty.

Opracowała: Grażyna Bebłot – IMGW Katowice, dn. 31 lipca 2015 r.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here