W Raciborzu będzie można napić się piwka przez całą dobę?

Magistrat nosi się z zamiarem całkowitego zdjęcia wszelkich ograniczeń w godzinach pracy lokali gastronomicznych i pozwolenia restauratorom otwierać i zamykać punkty sprzedające alkohol kiedy tylko chcą.

Urząd miasta konsultuje projekt uchwały, w myśl której lokale gastronomiczne będą mogły być przez cały tydzień otwierane i zamykane pomiędzy godziną 24.00 a 0.00. To zniesienie ograniczeń wprowadzonych w 2010 roku.

- reklama -

 

Zmiana obowiązującej od 2010 roku uchwały to pokłosie skargi jednego z przedsiębiorców prowadzącego biznes gastronomiczny. Przypomnijmy, radni uchwali wtedy ograniczenia w godzinach otwarcia lokali w zależności od ich usytuowania i sąsiedztwa, tj. te w centrum mogły być czynne dłużej, zaś poza centrum krócej. Urzędnicy mieli świadomość nierównego traktowania przedsiębiorców, ale przez długi czas nikt nie protestował, stąd utrzymywano taki stan rzeczy. Niedawno jednak jeden z restauratorów poskarżył się ma dyskryminację podmiotów gospodarczych, stąd radni na wrześniowej sesji będą głosowali nad całkowitym zniesieniem limitów godzin otwarcia i zamknięcia. – To będzie trudne zadanie, zdaję sobie sprawę, że to może wiązać się z pewnymi uniedogodnieniami dla mieszkańców – przyznał prezydent podczas ostatniej posesyjnej konferencji prasowej.

 

Zaproponowano poprawkę o następującej treści:  Placówki handlu detalicznego, zakłady gastronomiczne i zakłady usługowe dla ludności na terenie Miasta Racibórz mogą być otwierane i zamykane we wszystkie dni tygodnia w przedziale czasowym pomiędzy godziną 00:00 a godziną 24:00. – Podjęcie uchwały traktującej w sposób jednakowy przedsiębiorców, niezależnie od profilu prowadzonej działalności ani też jej usytuowania na terenie Miasta Racibórz stanowi wypełnienie konstytucyjnie zagwarantowanej zasady wolności gospodarczej i równości wobec prawa – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Wbrew pozorom alkoholowy biznes nie cieszy się w Raciborzu ogromną popularnością. Miasto ma do rozdysponowania 100 koncesji na miejsca gdzie można nabyć i spożyć alkohol. Kiedyś aby koncesję uzyskać należało czekać aż jakaś się zwolni. Obecnie udzielonych jest 61, zaś wolnych 39.

 

/ps/

 

 ———————————————————

 

zobacz także:

 

Niech pan nie opowiada pierdół, czyli co komu przystoi

Rada Miasta przyjęła wzbudzającą duże emocje uchwałę regulującą godziny pracy sklepów i lokali gastronomicznych praktycznie bez zmian, mimo iż na komisjach radni zgłosili szereg poprawek, a nawet chcieli odłożyć

 

 

Miasto reguluje godziny pracy lokali

Dawno już żadna uchwała Rady Miasta nie wzbudziła takich kontrowersji, jak ta w sprawie uregulowania czasu pracy sklepów i lokali gastronomicznych. – To niesprawiedliwe dla przedsiębiorców, godzi w wolny rynek – zarzucają przeciwnicy regulacji.  – Ludzie mają prawo się wyspać – argumentują zwolennicy

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. No w końcu ktoś włączył myślenie… To miasto do tej pory było w nocy wymarłe i puste… Miejmy nadzieję, że w końcu się to zmieni, że będzie można coś w nocy zjeść, że będzie się gdzie spotkać z przyjaciółmi…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here