Rowerem po obszarze Lyskoru. Relacja z rajdu rowerowego

0

W tym roku z racji powiększenia się Lokalnej Grupy Działania LYSKOR o nowe gminy, trasa rajdu przebiegała przez gminy: Gaszowice, Jejkowice i Lyski.

 

- reklama -

 

 

10 października odbył się IV rajd rowerowy „Rowerem po obszarze Lyskoru”. Dzień zapowiadał się bardzo ładnie, było zimno  ale na szczęście nie padał deszcz. Pod Ośrodkiem Kultury „Zameczek” w Czernicy zgromadziła się spora grupa amatorów turystyki rowerowej. Po spełnieniu niezbędnych formalności, wyruszyliśmy w kierunku zabytkowego szybu kopalnianego „Cecylia”. Na miejscu czekał na nas p. Adam, który szczegółowo opowiedział całą historię szybu.  Miejsce te w chwili obecnej jest w rękach prywatnego właściciela, który zaadoptował posiadłość na potrzeby warsztatu stolarskiego. Dzięki uprzejmości właściciela mogliśmy podziwiać zabytkowe budynki z bliska. Po wysłuchaniu ciekawej historii szybu „Cecylia” wyruszyliśmy w dalszą podróż w kierunku Jejkowic. Przy kościele w Szczerbicach trochę odpoczęliśmy i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.  Pedałując dalej dotarliśmy do Jejkowic a następnie podążaliśmy ścieżką  żółtą w kierunku Suminy. Po krótkim odpoczynku na leśnym parkingu ruszyliśmy dalej. Przy kościele pw. św. Małgorzaty w Lyskach czekał na nas ks. Proboszcz, który zaprosił rowerzystów do środka. Ks. Jan pokazał zdjęcia opowiadając historię kościoła i jego charakterystyczne elementy. Po wysłuchaniu ciekawostek nt. tutejszej parafii wyruszyliśmy w dalszą trasę. Na mecie czekało na nas ognisko i pieczenie kiełbasek oraz słodki poczęstunek. Po posileniu się wysłuchaliśmy historii pałacu – dworu, pochodzącego prawdopodobnie z XIX wieku, w którym dziś organizowana jest działalność kulturalna dla mieszkańców. Wszystkim uczestnikom rajdu dziękujemy za aktywne uczestnictwo.

Serdeczne podziękowania składamy także Straży Miejskiej z Rydułtów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jejkowicach i Dzimierzu za pomoc przy zabezpieczeniu imprezy. Podziękowania kierujemy także firmie AMB Stefania Pawełek za bezpłatną obsługę serwisową rajdu, ks. Janowi Włosek za przedstawienie historii kościoła w Lyskach oraz p. Adamowi i p. Ani za ciekawe opowieści nt. tutejszych zabytków.

Rajd współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Tekst i zdjęcia: Urząd Gminy Kornowac

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here