Młodzi debiutanci w bibliotece

0

Zamiast pisać do szuflady, młodzi debiutanci; uczestnicy Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej, organizowanego już po raz ósmy przez raciborską bibliotekę, postanowili podzielić się z publicznością swoją twórczością.

Tegoroczna edycja była rekordowa, bowiem na Przegląd wpłynęły 84 prace, zarówno poetyckie, jak i prozatorskie. Być może sprzyjała temu swobodna formuła „Debiutów”, gdyż Przegląd nie miał formy konkursu, a jego uczestników nikt nie oceniał.

- reklama -

Wszystkie utwory nawiązywały do tematu przewodniego „Debiutów 2015”, którym był fragment wiersza „Nie można zabić miłości…” Haliny Poświatowskiej, w związku z obchodami jej 80. rocznicy urodzin.

– Otrzymaliśmy wiersze, opowiadania, rozprawki, karki z pamiętnika oraz listy. Młodzież poruszała w nich temat miłości matczynej, takiej od pierwszego wejrzenia, miłości do ojczyzny, osadzonej w czasach II wojny światowej i w czasach konsumpcjonizmu. Czytaliśmy o miłości do wampira, klasyczne love story i porównanie miłości do chwastu – podsumowuje Marzena Mróz, organizator Przeglądu.

 

Udział w Debiutach wzięły 72 osoby z całej Polski m.in.: Łodzi, Poznania, Lublina, Bytomia, Dąbrowy, Rudy Śląskiej, Zamościa, Gdyni, Szczecina, z zagranicy – Bedford w Wielkiej Brytanii oraz oczywiście z Raciborza i okolic.
 
Podsumowanie Przeglądu uświetnił występ uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 pod kierunkiem Macieja Malinowskiego, którzy zaprezentowali wiersze Haliny Poświatowskiej i  ich muzyczne interpretacje. W trakcie wieczoru przeczytano także fragmenty niektórych nadesłanych utworów.

Wszystkie debiutanckie prace można znaleźć na stronie internetowej biblioteki pod adresem:
http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/928-mlodziez-zadebiutowala-w-bibliotece.html
oraz
http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/946-mlodziez-zadebiutowala-w-bibliotece-cd.html

 

 

Źródło: MiPBP im. Ryszarda Kincla w Raciborzu

 

publ. /ma/

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here