Całe przedsięwzięcie odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020.
5 maja 2015 roku pomiędzy Gminą Prudnik, Gminą Głuchołazy, Gminą Głubczyce, Gminą Kietrz, Gminą Branice oraz Powiatem Głubczyckim zostało podpisane porozumienie o współpracy w ramach projektu pn. „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” mającym na celu wsparcie efektywności wykorzystania posiadanych zasobów poprzez realizację inwestycji, których celem jest ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego na terenie gmin. Dzięki temu porozumieniu pojawiła się szansa uzyskania dofinansowania na rewaloryzację kietrzańskiego rynku. Całe to przedsięwzięcie odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020.
Niestety, aby uzyskać środki na tak duże zadanie trzeba spełnić wiele wymogów. Warunkiem złożenia wniosku jest posiadanie dokumentacji technicznej, której opracowanie zlecono firmie zewnętrznej. Przedmiotowa dokumentacja obejmuje przebudowę oraz remont ciągów komunikacyjnych i pieszych wraz z ujednoliceniem poszczególnych stref użyteczności publicznej. Ponadto w zakresie inwestycji planowana jest przebudowa oraz rozbudowa oświetlenia ulicznego, wymiana i rozbudowa sieci podziemnych (wodociągi, kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna), budowa fontanny chodnikowej, wykonanie odlewu z brązu na postumencie granitowym, remont zabytkowej Kolumny z Grupą Nawiedzenia NMP, budowę nowych ciągów dla pieszych, wyposażenie w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słup ogłoszeniowy) oraz wykonanie nowych nasadzeń.
– Z uwagi na bardzo krótki termin opracowania projektu oraz licznych prac związanych z przygotowaniem kompleksowego wniosku nie było możliwości wyboru koncepcji przez mieszkańców gminy. W związku z tym powołaliśmy 15 osobową komisję, w skład której wchodzą burmistrzowie, radni, kierownicy referatów, urzędnicy i prezes Hydrokanu. Ich zadaniem był nadzór nad terminową realizacją zaplanowanych działań oraz koordynowanie realizacji opracowania koncepcji rewaloryzacji Rynku w Kietrzu – przyznaje Krzysztof Łobos, burmistrz Kietrza.
– Zadaniem powołanej komisji było także zminimalizowanie liczby niepotrzebnych błędów, jakie mogłyby wystąpić podczas tworzenia projektu. Ponadto chcieliśmy, aby był dostosowany do potrzeb szerszej grupy mieszkańców. Dzięki tak licznej grupie mogliśmy uniknąć błędów poprzedników polegających na pracy w wąskim gronie, podejmującym decyzje o funkcjonalności i wizualności obiektów na terenie gminy. Liczymy na to, że uda nam się zdobyć dofinansowanie, choć wiadomo, że życie bywa przewrotne, dlatego prosimy o trzymanie kciuków za ten wniosek. Dostrzegamy w tym projekcie ogromną szanse na poprawę wizerunku miasta – podkreśla Dariusz Kamiński, wiceburmistrz Kietrza.
W chwili obecnej uzyskano już pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Realizacja projektu uzależniona będzie od kwalifikacji wniosku do uzyskania dofinansowania. Nabór wniosków planowany jest na II kwartał b.r.
publ. /ps/