Jest decyzja rady miasta w sprawie Anny Ronin

Rada miasta dała zielone światło szefostwu radia Mittendrin, pracodawcy Anny Ronin, na wypowiedzenie jej warunków pracy i płacy. Za głosowało 11 radnych przy 8 przeciw i 2 wstrzymujących się.

 

- reklama -

 

 

Przypomnijmy, do rady miasta zwrócili się szefowie radia Mittendrin o wyrażenie zgody na zmianę zatrudnionej tam radnej Annie Ronin warunków pracy i płacy. Obowiązek uzyskania zgody rada wymagany jest prawem. Szefostwo radia chce przeprowadzić reorganizację redakcji, stąd wystąpiono z odpowiednim wnioskiem.

Specjalnie w tej sprawie wyłoniono spośród radnych komisję, która miała wysłuchać władze i pracowników radia i wydać opinię mającą pomóc całej radzie podjąć odpowiednią decyzję. Komisja zebrała się trzykrotnie, za każdym razem na ok. pięciogodzinnym posiedzeniu. Efektem jej prac jest opinia zaprezentowana dziś na sesji.

 

Po przedstawieniu stanowiska komisji przez Annę Szukalską (przewodniczyła temu gremium) radny Marek Rapnicki zauważył, iż niespecjalnie pomogło mu to w wyrobieniu stanowiska, gdyż przedstawiono za mało konkretów i w rzeczywistości dalej niewiele wiadomo. Szukalska tłumaczyła, iż będzie głosowała przeciwko prośbie kierownictwa radia, gdyż nie określiło ono, jakie warunki pracy i płacy będą przedstawione Annie Ronin po ewentualnej zgodzie rady. Stanowisko to podzielili Zuzanna Tomaszewska i Michał Woś. Radca prawny urzędu wyjaśnił, że żaden przepis tego nie wymaga.

 

Wątpliwości radnych budziły ponadto inne okoliczności. Członkowie DFK konieczność wypowiedzenia dotychczasowej umowy Ronin motywowali przyszłą reorganizacją pracy radia, tymczasem nie mają mimo długiego czasu trwania sprawy żadnej wizji, na czym reorganizacja taka miałaby polegać. Niejasne jest też stanowisko personelu redakcji. Choć 3 z 5 osób stwierdziło, iż nie wyobraża sobie dalszej pracy z Anną Ronin jako kierowniczką, to konflikt podobno trwa już od kampanii wyborczej z 2014 roku. W opinii samej zainteresowanej to dowód, że cała sprawa wypłynęła w związku z jej ostatnią aktywnością polityczną i samorządową. Potwierdziła również, iż ma na to inne dowody.

 

Andrzej Rosół zwrócił uwagę, iż Ronin trudno będzie się pracowało w takich okolicznościach na dotychczasowym stanowisku (o ile rada nie wyrazi zgody na zmianę, rzecz jasna). W odpowiedzi od Anny Szukalskiej usłyszał, że już o to pytała i Ronin gotowa jest przyjąć inne stanowisko, o ile wcześniej będzie wiedziała czego może oczekiwać.

 

 

 

 

Po dyskusji nadszedł czas na głosowanie. 11 radnych opowiedziało się za udzieleniem zgody kierownictwu radia na wypowiedzenie  zmieniające radnej warunki pracy i płacy. 8 osób było przeciwnych, 2 wstrzymały się od głosu.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj