„Czary” w Muzeum już 3 czerwca

O czarownicach będzie można usłyszeć w czasie czerwcowego „Wieczoru w Muzeum”. Rozpocznie się on uroczystą salwą armatnią w wykonaniu Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

 

- reklama -

 

 

Moce nadprzyrodzone interesowały rodzaj ludzki prawdopodobnie od zarania dziejów. Osoby, które były podejrzewane o posiadanie takich mocy bywały często podnoszone do rozmaitych godności, sprawowały ważne urzędy, wzbudzały szacunek (częściej mężczyźni), lub odwrotnie, były podejrzewane o spisek na szkodę rodu Adama, działalność trucicielską, czy konszachty z diabłem (częściej kobiety) cierpiały męki. Figura czarownicy, czarnoksiężnika, maga, wiedźmy wpisuje się również w krajobraz naszego kręgu kulturowego. Z jednej strony stanowi przypomnienie o przedchrześcijańskiej historii Europy i związkach religii z przyrodą, z drugiej zaś obrazuje reakcję samego Kościoła na tego typu działalność. Dodajmy, Kościoła nie tylko katolickiego, bo swoje doświadczenia z czarownicami miał i Kościół reformowany, czego najsłynniejszym przykładem był proces czarownic w Salem.

Najbardziej znanym obrazem tego doświadczenia były oczywiście procesy o czary, działalność inkwizycji i stosy, które przez kilkaset lat pozbawiały życia kobiety podejrzane o rzucanie uroków. Przez całe wieki w Europie śledczy zaczytywali się dziełkiem dwóch dominikanów Jakoba Sprangera i Heinricha Kramera i wysyłali tysiące niewinnych niewiast na śmierć poprzedzoną bolesnymi torturami. W tej historii obok setek tragedii stała jeszcze większa liczba absurdów. Dość powiedzieć, że w Galicji wierzono, że czarownicę można rozpoznać p tym, że w „czasie rezurekcji Kościoła siedzi w kącie i zajada kiełbasę”.

O czarownicach będziecie mogli usłyszeć w czasie czerwcowego „Wieczoru w Muzeum”. Rozpocznie się on uroczystą salwą armatnią w wykonaniu Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego o godzinie 18.00. O godzinie 18.30 mgr Julita Ćwikła wygłosi prelekcję zatytułowaną „Czarownice w wierzeniach ludowych”. O godzinie 19.00 grupa Konfraternia Rycerska Sua Sponte wykona inscenizację historyczną „Procesu o czary”.

Ponadto w programie przewidziano nocne zwiedzanie muzeum, prezentację narzędzi tortur oraz warsztaty latania na miotle.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy do budynku ekspozycyjnego przy ul. Gimnazjalnej 1.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj