Uroczyste otwarcie Kaplicy Zamkowej w Raciborzu

0

Kaplica zamkowa św. Tomasza Becketa została dziś poświęcona podczas uroczystej mszy, na której obecni byli mieszkańcy Raciborza oraz zaproszeni goście. Zobacz Fotorelację I oraz Fotorelację II.

Kaplica powstała na zlecenie księcia piastowskiego Przemysła około 1290 roku wraz z wzniesieniem nowego, murowanego zamku. Otrzymała rzadkie wezwanie św. Tomasza Becketa, angielskiego męczennika – biskupa z Canterbury. Na przestrzeni wieków poddawana była wielu przebudowom i rekonstrukcjom. Tej ostatniej podjął się powiat raciborski. Żmudne i kosztowne prace remontowo-konserwatorskie dobiegły końca. Dziś świątynia rozpoczyna nowy rozdział i po raz kolejny zachwyca. Znawcy nie mają wątpliwości, że stanowi obecnie najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też śląską Saint-Chapelle.

- reklama -

 

W uroczystości wziął udział Adam Hajduk, były starosta raciborski, za którego kadencji rozpoczęto remont zamku, a później również kaplicy. Renowacja kaplicy trwała 5 lat, a kosztowała samorząd powiatowy ponad 2,8 mln zł. Przedsięwzięcie dofinansował także Wojewódzki Konserwator Ochrony Zabytków, Miasto Racibórz, Ministerstwo Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego. Od rozpoczęcia prac do ich zakończenia, a następnie wyposażenia wnętrza kaplicy minęło 5 lat.  
 

 

 

 
Podczas uroczystego ponownego poświęcenia Kaplicy św. Tomasza Becketa wzięli udział: Senator Adam Gawęda, biskupi Jan Kopiec i Andrzej Czaja, posłowie Gabriela Lenartowicz i Czesław Sobierajski, delegacja z Niemiec, samorządowcy oraz mieszkańcy Raciborza. Mszę święto transmitowano również na zamkowym dziedzińcu.

 

 

 

Kaplica będzie służyła jako obiekt do zwiedzania, ale Kościół katolicki będzie mógł korzystać z jej wnętrza na cele kultu. Biskup opolski apelował o to, by w świątyni były odprawiane stałe celebracje. Starosta zapowiedział, że powiat chce jeszcze odnowić i wstawić na chór kaplicy XIX-wieczne organy.

 

Polecamy również

 

Koncert zespołu Bracia z Krzysztofem Cugowskim

2016-06-20

Niedzielny występ Braci z gościem specjalnym zakończył tegoroczne Dni Raciborza. ZDJĘCIA

Marek Torzewski wystąpił na zamku

2016-06-18

Setki raciborzan wysłuchało koncertu słynnego tenora Marka Torzewskiego, który odbył się w piątkowy wieczór na zamkowym dziedzińcu.

 

Pływadło 2016 ku pamięci 1050 rocznicy chrztu Polski

2016-06-18

Przy pięknej pogodzie na bulwarach nadodrzańskich tłumy raciborzan obserwowały start tegorocznego Pływadła. Zobacz zdjęcia ponad czterdziestu załóg.

 

Jarmark św. Marcelego

2016-06-19

Podobnie jak w latach poprzednich Dniom Raciborza towarzyszy Jarmark św. Marcelego. Na stoiskach wystawienniczych można znaleźć wszystko: od pieczywa, miodu poprzez zabawki, biżuterię czy nawet artystyczne lampy. Zobacz zdjęcia.

 

Gra Miejska "Z historią w tle"

2016-06-19

Już po raz szósty odbyła się Gra Miejska, tym razem pod nazwą "Z historią w tle". Na starcie stawiło się osiem drużyn, które w kolorowych przebraniach rywalizowało o wygraną. Ogłoszenie wyników nastąpi na Placu Długosza około godziny 16.30.

 

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie ma nowego króla

2016-06-19

Mija jedenaście lat, odkąd reaktywowane zostało Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Od dziś ma nowego króla. Zobacz zdjęcia ze strzelania i intronizacji.

 

/jk/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here