700 biegaczy na starcie półmaratonu. Najlepsi Kenijczycy

706 biegaczy pokonało trasę II Rafako Półmaraton Racibórz. Mimo wysokiej temperatury zawody przyciągnęły sportowców nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Zobacz obszerną fotogalerię.

- reklama -

Za nami druga, udana edycja Rafako Półmaraton Racibórz. Podobnie jak rok temu biegacze musieli zmierzyć się nie tylko z trasą, własnymi słabościami, ale i wyjątkowo trudnymi warunkami pogodowymi. Już z samego rana słupki rtęci na termometrach wskazywały blisko 30 stopni Celsjusza. Podczas samego biegu było jeszcze cieplej. Mimo to ponad 700 zawodników z Polski, Czech, Węgier, Francji, Wielkiej Brytanii czy Kenii postanowiło przebiec 21097,5 m. Trasa prowadziła głównymi ulicami Raciborza. Jako pierwszy linię mety przekroczył Biwot Wycliffe Kipkorir, uzyskując czas 01:05:24, czym pobił zeszłoroczny rekord. Tuż za nim uplasował się również Kenijczyk Rob Kibet Abel, na trzecim miejscu stanął Melly Edwin Cheruiyot pochodzący z Kenii.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Kenijka Muringi Margaret Wamahiga, drugie obywatelka Ukrainy Pogorelska Viktoria, a trzecie przypadło również Kenijce Oigo Christine Moraa.

– Podobnie jak przed rokiem, zawodnicy musieli nie dać się pokonać wysokiej temperaturze. Wyszło im to doskonale, mimo że przy takiej pogodzie nawet najbardziej doświadczeni zawodnicy musieli dać z siebie o wiele więcej. Dlatego wszyscy, bez względu na wynik, są zwycięzcami i należą im się ogromne gratulacje – przyznał Mirosław Lenk, Prezydent Raciborza, który na własnej skórze przekonał się, z czym musieli zmierzyć się inni zawodnicy, gdyż sam (jako doświadczony biegacz) pobiegł w raciborskim półmaratonie. – Mimo niesprzyjających warunków pogodowych zawodnicy chwalili organizację biegu. Za to należą się ogromne podziękowanie wszystkim tym, którzy przyczynili się do kolejnego sukcesu półmaratonu. Bez sponsorów, wszystkich służb mundurowych, pracowników wydziałów Urzędu Miasta i OSiRu, a także wolontariuszy nie byłoby tego przedsięwzięcia. Podziękowania należą się również Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji z Raciborza za wkład i zaangażowanie, jaki kolejny raz wnieśli w organizację wydarzenia. Napoje chłodzące i kurtyny wodne na trasie doceniali wszyscy zawodnicy. Dzięki nim biegaczom dużo łatwiej przyszło zmierzyć się z wysokimi temperaturami – dodał M. Lenk.

 

II Rafako Półmaraton Racibórz

Zobacz zdjęcia z 700 biegaczy na starcie półmaratonu. Najlepsi Kenijczycy

– Sam tym razem nie biegłem, ale z relacji zawodników wiem, że łatwo nie było. Na szczęście było czym gasić pragnienie na trasie. Wspaniale sprawdziły się kurtyny wodne, ale największego powera zawodnikom dodawały grupy dopingujących kibiców. Ich okrzyki, śpiewy, tańce, grana muzyka działały na biegaczy zbawiennie, dodawały im sił i motywowały do walki o jak najlepszy wynik. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierali biegaczy na trasie – podkreślił Wojciech Krzyżek, Wiceprezydent Raciborza, także zapalony maratończyk, który tym razem w półmaratonie nie startował.

Organizatorem wydarzenia były Miasto Racibórz i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Sponsorem tytularnym była firma RAFAKO S.A. W ramach półmaratonu odbyły się II Mistrzostwa Energetyków w Półmaratonie, których partnerem była Federacja Sportowa Energetyk oraz Zawody o Puchar Prezesa RAFAKO S.A. – RAFAKO chętnie wspiera sportową aktywność swoich pracowników, którzy reprezentują firmę w wielu dyscyplinach i osiągają coraz lepsze wyniki. Tym razem jest to wydarzenie, w którym mogą uczestniczyć także inni mieszkańcy Raciborza – powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes RAFAKO S.A. która, wzięła udział w biegu poprzedzającym półmaraton Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz na 2109 m. Obok pani prezes pobiegli także Wiceprezes Zarządu Krzysztof Burek i inni reprezentanci RAFAKO S.A. – Dla mnie jest to pewnego rodzaju wysiłek, ale ważna jest intencja. Bardzo nam miło, że możemy wspierać te działania tym bardziej, że są one związane z pracownikiem naszej firmy – powiedział Krzysztof Burek.

 

II Rafako Półmaraton Racibórz

Zobacz zdjęcia z 700 biegaczy na starcie półmaratonu. Najlepsi Kenijczycy

Trasa półmaratonu liczyła 2109,5 m i posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Biuro zawodów mieściło się w budynku Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, obok którego, na ul. Wojska Polskiego ustawiona była strefa startu i mety. Po przeciwnej stronie stanęło Miasteczko biegowe, w którym odbywał się piknik rodzinny. Przygotowano tam liczne atrakcje dla najmłodszych. Były gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Na scenie występowali artyści wywodzący się z Raciborskiego Centrum Kultury, w tym Jonatan Koczy, który niedawno wystąpił w programie telewizyjnym „Mali Giganci”. Tego dnia towarzyszyła mu koleżanka z programu Kasia. Ich występ wzbudził wiele pozytywnych emocji. Oprócz nich na scenie pojawili się także: zespół Skaza, Perspektywa, Trio Appassionato, Perspektywa, Because Reasons.

Do dyspozycji zawodników były także stanowiska z masażem, gdzie biegacze mogli zregenerować siły lub przygotować się do biegu. Porady dietetyków, fizjoterapeutów i trenerów personalnych. Przeddzień biegu Akademia Fitness zorganizowała trzygodzinny cykl ćwiczeń pn. Fitness dla Zdrowia.

Przed samym starem odbyła się wspólna rozgrzewka dla biegaczy, którą poprowadziła Joanna Głombik, instruktorka Akademii Fitness. Co najważniejsze, raciborski Zakład Wodociągów i Kanalizacji zadbał, by nikomu nie brakło wody, zarówno do picia, jak i ochłody. Rozstawione w kilku miejscach na trasie kurtyny wodne okazały się zbawienne dla zawodników i dawały im nieco wytchnienia. Trasę zabezpieczało blisko 200 wolontariuszy i służby mundurowe. W kilku punktach zawodników wspierały zorganizowane grupy dopingujące.

 

II Rafako Półmaraton Racibórz

Zobacz zdjęcia z 700 biegaczy na starcie półmaratonu. Najlepsi Kenijczycy

Gościem specjalnym wydarzenia była pochodząca z Rud koło Raciborza Ewa Bugdoł. Sponsorowana przez RAFAKO S.A. sportsmenka niedawno zdobyła Mistrzostwo Europy w triathlonie na dystancie długim. Ponadto jest 8-krotną mistrzynią Polski, jedną z najlepszych triathlonistek na świecie. Oskar Kaczmarczyk, asystent I trenera ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, który od 7 lat pracuje też z Reprezentacją Polski, aktualnym mistrzem świata w piłce siatkowej i fizjoterapeuta ZAKSY Paweł Brant.

Całe wydarzenie miało charakter nie tylko sportowy, ale także charytatywny. W ramach II RAFAKO Półmaraton Racibórz we współpracy z Towarzystwem Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na leczenie niepełnosprawnych raciborzan – Wiktorii i Jurka. Na kilka dni przed wydarzeniem w portalu Allegro.pl za 10 tys. zł został wylicytowany pakiet startowy nr 1. Hojnym darczyńcą okazał się Marcin Maurer, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL Sp. z o.o. Przed biegiem głównym odbył się Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz, dochód z wpisowego w całości przekazano podopiecznym Towarzystwa – Wiki i Jurkowi. W tym biegu startowało ponad 270 osób. Zawodnicy pokonywali 2109 m.

Bieg główny rozpoczął się o godz. 10:00. Sygnał do startu dała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalna RAFAKO S.A. O to, by nikt nie przekroczył linii startu przed czasem, zadbali trenujący amerykański futbol zawodnicy drużyny Raptors Racibórz. W półmaratonie wystartowało ponad 700 osób.

Organizację wydarzenia chwalili zagraniczni zawodnicy, którzy mogą pochwalić się imponującymi czasami. Ale nawet im pogoda mocno dała się we znaki.

 

II Rafako Półmaraton Racibórz

Zobacz zdjęcia z 700 biegaczy na starcie półmaratonu. Najlepsi Kenijczycy

Organizatorzy II RAFAKO Półmaraton Racibórz zadbali o atrakcyjne nagrody dla zwycięzców biegu, jak i poszczególnych klasyfikacji. Nagroda główna w kategorii generalnej kobiet i mężczyzn wyniosła 2000 zł. Kolejne to: 1500 zł, 1000 zł, 600 zł, 500 zł oraz 400 zł (dla zdobywcy VI miejsca). Poza nagrodami pieniężnymi najlepsi otrzymali puchary. W konkursie promującym miasto zawodnicy, którzy dotarli do mety mogli wygrać 3 nagrody główne: 55-calowy telewizor, rower cruiser i zegarek sportowy Garmin. Dodatkową nagrodę dla osób, którzy pokonali dystans mini półmaratonu, czyli rower górski ufundowała Patrycja Chomiczewska z firmy HOBBY SPORT Szkoła Zdrowego Stylu Życia. Także ZWiK przewidział nagrodę dla wszystkich, którzy uczestniczyli w charytatywnej zbiórce pieniędzy na rzecz Wiktorii i Jurka.

Na tym nie koniec atrakcji. Zawodnicy mogli głosować na najlepszą grupę dopingującą. Nagrodą był czek na 500 zł oraz wejściówki do raciborskiego aquaparku H2Ostróg.

WYNIKI I RAFAKO PÓŁMARATON RACIBÓRZ

Klasyfikacja generalna kobiet:
I. MURINGI Margaret wamahiga
II. POGORELSKA Viktoria
III. OIGO Christine moraa
IV. KWAMBOKA Teresa flavious
V. PASTOROVA Petra
VI. OLIYNYK Swietlana

Klasyfikacja generalna mężczyzn:
I. BIWOT Wycliffe Kipkorir 
II. ROP Abel Kibet
III. MELLY Edwin Cheruiyot 
IV. OLIYNYK Pawel
V. DEMYDA Anatoliy
VI. WOLNIK Mateusz 

WYNIKI II MISTRZOSTWA POLSKI ENERGETYKÓW W PÓŁMARATONIE

Klasyfikacja drużynowa
I. RAFAKO S.A.
II. ZRE KATOWICE
III. ENSOL – ENERGETYKA SOLARNA
IV. ZAKŁADY AZOTOWE KĘDZIERZYN
V. PGE RUN OBRÓT

Klasyfikacja pracowników RAFAKO – Zawody o Puchar Prezes RAFAKO
Panowie:
I. KLINIK Paweł
II. WILCZEK Jan
III. BULENDA Grzegorz
IV. JEREMICZ Krzysztof
V. WARZECHA Aleksander
VI. KĘDZIOR Piotr

Panie:
I. WAWRZYNOWICZ Magdelena
II WOSKOWSKA Magdalena
III. GABRIELA Sobczyk

Klasyfikacja raciborzan
I. ANTCZAK Robert
II. RĘBISZ Mariusz
III. KUREK Adam

Klasyfikacja raciborzanek
I. Rębisz Agnieszka
II. Olaniszyn Anna
III. Pacak Dominika

 

II Rafako Półmaraton Racibórz

Zobacz zdjęcia z 700 biegaczy na starcie półmaratonu. Najlepsi Kenijczycy

 

 

Justyna Korzeniak
publ. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here