Skrzat Zaszybek inspirował najmłodszych

Konkurs na instalację lub pamiętnik Skrzata Zaszybka, miłośnika przyrody i przewodnika dzieci po świecie ekologii, został właśnie rozstrzygnięty przez MDK „Koszutka” w Katowicach.

- reklama -

Zajęcia na temat ochrony środowiska i odpowiedzialnej postawy człowieka nie muszą być nudne ani męczące. Wręcz przeciwnie – właściwe podejście opiekunów może poruszyć wyobraźnię dzieci, zachęcić ich do działań proekologicznych i zainspirować do stworzenia niebanalnych prac plastycznych i literackich, których głównym motywem jest ochrona przyrody. Przekonali się o tym organizatorzy „Akademii Skrzata Zaszybka” w MDK „Koszutka” w Katowicach. W ramach projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w trakcie wakacji dzieci uczestniczyły w warsztatach ekologicznych i ciekawych wycieczkach. Tworząc samodzielnie ekologiczne torby na zakupy, przygotowując warzywny teatrzyk czy odwiedzając Ośrodek Jurajskich Parków Krajobrazowych najmłodsi nabywali wiedzę i umiejętności, które z pewnością będą owocować w przyszłości.

 

 

 

Zobacz nagrodzone prace i relację z wręczenia nagród>>>

 

 

Pierwsze efekty wskazujące, że letnia „Akademia” przypadła dzieciom do gustu, było ogromne zainteresowanie konkursem plastycznym i literackim, który został ogłoszony w ramach projektu MDK. Uczniowie katowickich szkół podstawowych miały przygotować prace przedstawiające Skrzata, jego dom i otoczenie, przedmioty, których używa lub opisać jego przygody w formie pamiętnika. Organizatorzy przyznają, że duża liczba zgłoszeń oraz pomysłowość i poziom artystyczny prac był dla nich ogromnym zaskoczeniem. Wśród nadesłanych prac znalazły się m.in. projekty ekorakiety, „zielonego” odkurzacza i podwodnej krainy. Także opisy scenek z życia bohatera konkursu Ostatecznie jury nagrodziło 22 uczestników konkursu. W gali rozdania nagród uczestniczyli Radosław Kubik – przedstawiciel Wydziału Kultury Urzędu Miasta, Agnieszka Siemińska – Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Katowicach oraz Lidia Gałęziowska – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Koszutka”. Dla małych przyjaciół Skrzata Fabryka Kultury przygotowała również program animacyjny. Wszystkie przesłane na konkurs prace można zobaczyć na wystawie w MDK „Koszutka”.

 

 

 

 

 

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/kc/
fot. WFOŚiGW w Katowicach

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here