
– Proponuję najczęściej literaturę pogodną, relaksującą i uspokajającą, pomagającą rozproszyć złe myśli – mówi Sonia Nieborowska, która czyta pacjentom.
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób przebywających na oddziałach szpitalnych, często ludzi starszych i niedowidzących a spragnionych lektury ulubionych książek, raciborska biblioteka proponuje opcję głośnego, indywidualnego czytania przy łóżkach pacjentów.

– Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana lektura pozytywnie wpływa na przebieg procesu zdrowienia. Daje nadzieję, pokazuje nowe perspektywy, motywuje do podjęcia działania. Książki mają cudowną, terapeutyczną moc; działają uspokajająco, łagodzą napięcia, odrywają myśli od nieprzyjemnej rzeczywistości. Dlatego wykorzystuje się je w leczeniu depresji, nerwicy, a nawet raka – podkreślają organizatorzy akcji.

Aby skorzystać z oferty, należy odpowiednio wcześniej zgłosić chęć bibliotekarce, która następnie ustala termin czytania. Czytanie przy łóżku powinno być zainicjowane przez samego chorego, kogoś z rodziny albo personel. Do wspólnego słuchania mogą włączyć się oczywiście pacjenci z sąsiednich łóżek.

– Z doświadczenia wiem, że wspólne, głośne czytanie, to również czas na wspomnienia i rozmowę. Pacjentom proponuję najczęściej literaturę pogodną, relaksującą i uspokajającą, pomagającą rozproszyć złe myśli oraz odwrócić uwagę od problemów związanych z pobytem w szpitalu albo po prostu nudy – mówi Sonia Nieborowska, która czyta pacjentom na oddziałach.
Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu znajduje się na najniższym poziomie szpitala (poziom -1) w pok. 29. Wszyscy zainteresowani mogą z niej korzystać na miejscu, w godzinach otwarcia: poniedziałek 10-14, środa 11-14, piątek 10-14.
W te dni, w godz. 14-17 „biblioteka na kółkach” odwiedza także oddziały szpitalne i dociera do każdego pacjenta. Zbiory wypożyczane są tradycyjnie na 35 dni, przy czym pacjenci szpitala nie muszą kupować karty bibliotecznej – wystarczy dowód osobisty. Książki można oddać w dowolnym oddziale lub filii biblioteki.
oprac. /j/





![Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami [ZDJĘCIA] Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/klub-ojca.jpg)
![Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK z koncertem w Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Zespol_SLASK_DSC01419.jpg)
![Duet Kowalewska & Kuder prezentuje nowy singiel „Twist” [WIDEO] Kowalewska & Kuder](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/2-twist-kowalewska-kuder.jpg)




![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)






