Zmarł ksiądz Achilles Niesporek

Zmarł emerytowany proboszcz z Wodzisławia

Zmarł emerytowany proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu. W trakcie swojej posługi pracował także w parafii w Brzeziu.

- reklama -

Urodził się 21 sierpnia 1930 w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu jako jedno z trzynaściorga dzieci Wiktora i Franciszki z domu Frej. W 1937 rozpoczął naukę  Publicznej Szkole Powszechnej w Nowym Bytomiu. Podczas okupacji uczęszczał do niemieckiej Szkoły Powszechnej, z której w 1944 został zwolniony, by pomagać ojcu w utrzymaniu rodziny. Po zakończeniu okupacji został przyjęty do drugiej klasy Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego w Bytomiu, w której to szkole kontynuował naukę aż do złożenia w 1950 egzaminu dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń diakonatu udzielił mu w seminaryjnej kaplicy bp Franciszek Jop 3 kwietnia 1955.

Achilles Niesporek

Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii Świętego Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu oraz w parafii Świętych Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu nad Odrą pełnił posługę wikariusza w parafiach: Trójcy Przenajświętszej w Katowicach – Kostuchnie (do stycznia 1957), Świętej Marii Magdaleny (do sierpnia 1957), Świętej Anny w Katowicach – Janowie (do 1959), Chrystusa Króla w Katowicach (do 1960), Świętego Michała Archanioła w Suchej Górze (do 1963), Świętej Jadwigi Śląskiej w Chorzowie (do 1965), Matki Bożej Szkaplerznej i Świętego Piusa X w Jejkowicach (do 1967), Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach (do 1969), Świętego Jerzego w Jasienicy (do listopada 1969) oraz Przemienienia Pańskiego w Katowicach.

W czerwcu 1972 mianowany został wikariuszem – ekonomem, a we wrześniu tegoż roku proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce. W sierpniu 1984 został minowany administratorem, a we wrześniu tego samego roku proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim.

W sierpniu 1996 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w domu swojego brata na terenie parafii Świętego Floriana w Żywocicach (diecezja opolska).

Zmarł 25 stycznia 2017 r. w Żywocicach.

Pochowany zostanie na cmentarzu parafii Świętego Floriana w Żywocicach 30 stycznia 2017 r.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here