Emeryci i renciści łatwiej przekażą swój 1%

Rewolucja w 1%. Druk PIT-OP dla emerytów i rencistów

Osoby, które ze skarbówką rozlicza ZUS, od teraz mogą w prosty sposób przekazać 1% swojego podatku, wypełniając druk PIT-OP.

Do tej pory, emeryci i renciści, którzy chcieli przekazać 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, musieli samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dla wielu seniorów takie rozwiązanie stanowiło zbyt dużą przeszkodę i w efekcie – rezygnowali z tej możliwości.

- reklama -

15 marca bieżącego roku weszła w życie zmiana przepisów podatkowych, dzięki której przekazanie 1% stało się o wiele prostsze. Od teraz każda osoba, która nie uzyskuje dochodów z innych źródeł niż świadczenie z ZUS, może złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony prosty druk PIT-OP, w którym wpisze numer KRS wybranej przez siebie organizacji. Na tej podstawie urząd skarbowy samodzielnie rozliczy obywatela z podatku i przekaże 1%.

Oświadczenie PIT-OP można złożyć osobiście, wypełniając druk i zanosząc go do swojego urzędu skarbowego (wzór formularza w załączniku poniżej) albo drogą elektroniczną, wypełniając formularz udostępniony na Portalu Podatkowym, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Składając formularz elektronicznie, można go podpisać, podając kwotę przychodu z zeznania lub rozliczenia rocznego za rok 2015 albo profilem zaufanym ePUAP. Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Składając PIT-OP przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK, należy korzystać ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.

Oświadczenie PIT-OP

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here