Strzelanie na Łąkowej. Bractwo Kurkowe zaczęło sezon [ZDJĘCIA]

Raciborskie Bractwo Kurkowe
Raciborskie Bractwo Kurkowe zaczyna sezon

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie rozpoczęło cykliczne strzelanie aby nie tylko wrócić do formy ale również omówić napięty grafik imprez nowego sezonu.


Spotkania bractwa to nie tylko okazja do trenowania celności strzałów ale także do wymiany doświadczeń. Na strzelnicy przy Łąkowej rozpoczynają się cykliczne spotkania miłośników starej broni oraz umiejętności strzeleckich.

- reklama -

Przed Raciborskim Kurkowym Bractwem Strzeleckim sezon jak zwykle obfity w obowiązkowe imprezy i uroczystości, na których nie może zabraknąć strzeleckich akcentów. Już w kwietniu oficjalne otwarcie sezonu strzeleckiego Okręgu Śląskiego w Tarnowskich Górach więc rozstrzelanie broni bardzo wskazane.

Zobacz jak strzelano w niedzielne przedpołudnie 19 marca:


W działalności bractwa nie tylko rywalizacja w zawodach ale również udział w uroczystościach, podczas których umundurowane delegacje wzbudzają spore zainteresowanie mieszkańców. W Raciborzu obowiązkowymi wydarzeniami, w jakich bractwa nie zabraknie to obchody rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja, Dni Raciborza czy miejskie obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości.


Dziś (19 marca) na strzelnicy strzelano głownie z replik znanej broni. Ładowane broni od lufy prochem, przebitką oraz ołowianą kulą to ceremonia, podczas której strzelcy starają się zachować tradycję sprzed lat. Antoni Książek bronią fascynuje się niemal od dzieciństwa. Dziś na strzelnicy prezentował swoje dwa egzemplarze; rewolwer Remington 44mm oraz czarnoprochowy La Page (również kal.44). Aby tradycji stało się zadość ołowiane kule wytapia własnoręcznie.

Hetman Bractwa Józef Pluta zdradzał nam dziś podstawowe tajniki strzelania z broni czarnoprochwej oraz odsłaniał kulisy działalności bractwa. Wyjazd na obowiązkowe imprezy strzeleckie wiąże się z potrzebą utrzymania uprawnień strzeleckich, zatem realizacja pasji to wiele wyjazdów na pikniki i turnieje. W programie na 2017 rok między innymi znajdują się wydarzenia w Tarnowskich Górach, Żorach, Rybniku, Pszczynie, Rudzie Śląskiej a nawet Wrocławiu. – W minimum czterech wydarzeniach rocznie należy wziąć udział aby utrzymać uprawnienia strzeleckie – wyjaśnia Józef Pluta.

Ireneusz Burek

zdjęcia: Karol Burek, Ireneusz Burek

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here