W jakiej dzielnicy mieszkasz?

Większość zapytanych o to  mieszkańców Raciborza  nie potrafi udzielić prawidłowej odpowiedzi.

- reklama -

Przed kilku laty w kościele św. Mikołaja i na przyległym terenie odbyły się dożynki miejskie Raciborza. Wówczas prezydent Mirosław Lenk w przemówieniu między innymi powitał gospodarzy, mieszkańców Starej Wsi. Kiedy mu przypomniałem, iż znajdujemy się również na terenie dzielnicy Proszowiec, ponownie podszedł do mikrofonu i przeprosił parafian z tego terenu. Potem w rozmowie przy stole zrodziła się propozycja ustawienia w  Raciborzu przydrożnych tablic informacyjnych z nazwami dzielnic. Od tego czasu ta ciekawa inicjatywa nie doczekała się realizacji.

Jedyne oznakowanie tego typu znajduje się przed wjazdem do Sudołu, które być może pozostało z czasów gdy miejscowość ta do 1975 roku był wsią w Gminie Krzanowice. Warto tu przypomnieć, iż teren Raciborza to jeszcze: Studzienna, Ocice, Nowe Zagrody, Stara Wieś, Proszowiec, Miedonia, Markowice, Ostróg, Płonia i Brzezie.

Wiele miast w naszym województwie  może być tu przykładem, tak jak Ruda Sląska obejmująca aż 14 dzielnic. Oczywiście przed nazwą dzielnicy musi być wymienione miasto. Uwidocznione nazewnictwo dzielnic może ułatwić odnalezienie adresata, nie tylko gościom. Wystarczy zamontować tablice z nazwami przy głównych drogach prowadzących na teren wymienionej dzielnicy, aby nie zwiększać kosztów tego przedsięwzięcia. Na starych przedwojennych i powojennych mapach  Raciborza możemy zauważyć zarysy dzielnic oraz nazwy ulic znajdujących się na ich terenie. Niestety, w wielu urzędach i instytucjach upraszcza się albo myli nazewnictwo tak  jak  Proszowiec zaliczany jest często do Starej Wsi albo Miedoni. Warto aby sprawą zajęli  się radni miejscy. Prezydent swego czasu wyraził zainteresowanie tą propozycją.

/KN/

publ. /ps/

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Brak zainteresowania ze strony urzędu świadczy o ignorancji i braku zainteresowania wartościami, które utrzymują ludzi w poczuciu przynależności do miasta.

  2. Te tablice się znajdują też na wyjeździe do studziennej, do brzezia i do miedoni więc to nie jest tak że tylko sudol ma tabliczke

  3. Pan Weider ma rację.
    Te tablice pozostały z okresu przed 1975 r, kiedy te dzielnice były jeszcze wioskami, zanim przyłączono ich do miasta Racibórz..Brakuje na nich nazwy Racibórz.

  4. Uważam, że Raciborzanie powinni wiedzieć na terenie jakiej dzielnicy mieszkają. Ma to też znaczenie historyczne Panie Prezydencie i Szanowni Radni.

  5. Większość raciborzan nie potrafi odpowiedzieć, bo prawidłowe pytanie powinno brzmieć: w KTÓREJ dzielnicy mieszkasz? Ale komu ja to mówię…

  6. a po co to komu? nie przesadzacie czasem? kto ma za te wasze pomysly zaplacic! To taki sam idiotyczny pomysl, jak ten z dwujezycznymi nazwami miejscowosci.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here