Racibórz – miasto w sam raz na naukę

Raciborskie szkoły ponadgimnazjalne ze świetnie dopasowanymi kierunkami kształcenia umożliwiają zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do podjęcia dalszej nauki czy rozpoczęcia kariery zawodowej.

- reklama -

Racibórz to miasto uszyte na miarę, łączące nowoczesność z wieloletnią historią. Pozbawione wad hałaśliwych metropolii daje porównywalne możliwości rozwoju. Raciborskie szkoły ponadgimnazjalne ze świetnie dopasowanymi kierunkami kształcenia umożliwiają zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do podjęcia dalszej nauki czy rozpoczęcia kariery zawodowej. A samo miasto oferuje liczne atrakcje do aktywnego i ciekawego spędzania czasu.

Kulturalnie – Aktywnie – Towarzysko

W Raciborzu i okolicach nie brakuje przestrzeni, w których młodzież poczuje się jak ryba w wodzie. Można tu rozwijać się kulturalnie, sportowo i towarzysko. Nie samą bowiem nauką uczeń żyje. Na sportowych entuzjastów czekają liczne trasy biegowe i rowerowe, siłownie pod chmurką, boiska ze sztuczną nawierzchnią, urządzenia do street workoutu, kluby fitness czy kręgielnie. Sportowego charakteru nadaje miejski stadion, hala lekkoatletyczna, aquapark, dwie kryte pływalnie, przystań oraz plaża nad Odrą.

Swoje sportowe zainteresowania można rozwijać w licznych klubach sportowych czy podczas dodatkowych zajęć w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym (ul. Klasztorna 9). W ofercie m.in. piłka siatkowa i koszykowa.

Kulturalnego ducha poczujemy m.in. w Zamku Piastowskim, muzeum, bibliotekach czy na historycznym Rynku. To w Raciborzu organizowane są wydarzenia właśnie z myślą o młodych ludziach: Juwenalia, Dni Raciborza, Intro Festival czy Festiwal Podróżniczy Wiatraki.

Zacieśniać więzy przyjaźni pomagają liczne kawiarnie i punkty gastronomiczne. Popołudnia i wieczory uatrakcyjniają seanse filmowe w kinach, występy artystyczne w klubach i pubach, spektakle i koncerty.

Nie brakuje spotkań ze znanymi ludźmi, wieczorków literackich, przedsięwzięć i pokazów amatorskiego ruchu artystycznego. Na uzdolnionych plastycznie, wokalnie czy tanecznie czekają koła i zespoły w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Stalmacha 12). To tu pierwsze kroki stawiały m.in. Anna Wyszkoni i Marzena Korzonek.

Kompaktowe miasto – dobre połączenia

Choć Racibórz to całkiem spore miasto, jest na tyle zwarte, że łatwo przemierzyć je piechotą lub na rowerze. Do dalszych dzielnic można dojechać autobusami miejskimi, a dobry system połączeń między miejscowościami powiatu raciborskiego zapewnia PKS Racibórz. Komunikacją publiczną dotrzemy z Kuźni Raciborskiej, Krzyżanowic, Chałupek czy Kietrza. Specjalnie dla uczniów zwiększona jest liczba połączeń w godzinach 06.00-08.00 i 12.00 – 16.00. Dobre połączenia do Raciborza oferuje też kolej, a stąd łatwo można dojechać do Opola, Wrocławia, czeskiego Bohumina czy Ostrawy. Zmotoryzowani bez problemu znajdą dogodne miejsca parkingowe, w tym także w pobliżu szkół.

Powiat raciborski zaprasza do nauki w:
– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1
– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Mechanik”
– II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza
– Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1

CKZiU Nr 1 w Raciborzu

Kreatywnie, nowocześnie i fachowo – tak jest w CKZiU nr 1. Szkołę tworzą trzy mocne filary kształcenia technicznego i zawodowego tj. Budowlanka, Ekonomiki Gastronomik. Na młodzież czeka dostosowana do potrzeb rynku oferta nauki w technikum lub w szkole branżowej I stopnia w branżach: budowlanej, ekonomiczno−usługowej, rolniczo−leśnej z ochroną środowiska oraz turystyczno−gastronomicznej. Wysoką jakość kształcenia zapewniają kompetentni i doświadczeni nauczyciele. O praktyczne szlify dbają renomowani i solidni pracodawcy. Uczniowie czerpią także z europejskich i światowych trendów, które poznają podczas zagranicznych staży, praktyk i projektów. Liczne koła zainteresowań pomagają rozwijać pasje. Optymalny model kształcenia i współpracy z biznesem przynosi rezultaty – uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach branżowych. W parze z osiągnięciami naukowymi idą wyniki sportowe. Do tego dobra atmosfera podczas wielu imprez szkolnych i pozaszkolnych. To w całości gwarantuje sukces ucznia i szkoły. O udane życie szkolnej społeczności dba samorząd uczniowski. Szkoła ma opinię przyjaźnie wymagającej. A jej głównym celem jest solidne wykształcenie i wszechstronny rozwój młodzieży.

Atuty naszej szkoły:

– prężna współpraca z lokalnymi i regionalnymi pracodawcami,
– współpraca z partnerem zagranicznym z Opawy,
– klasy patronackie wspierane przez znane firmy i instytucje biznesowe,
– międzynarodowe staże i praktyki branżowe realizowane w Hiszpanii, Niemczech, Portugalii oraz Włoszech w ramach Programu Erasmus+,
– liczne koła przedmiotowe i zainteresowań poszerzające wiedzę i rozwijające pasje,
– nowoczesne i dobrze wyposażone pracownie,
– sukcesy uczniów w krajowych i międzynarodowych konkursach i olimpiadach przedmiotowych,
– dobra baza sportowa i bogate życie sportowe

CKZiU nr 1 Racibórz

CKZiU nr 1 Racibórz

Dane szkoły:

CKZiU Nr 1 w Raciborzu

ul. Gimnazjalna 3
47-400 Racibórz
32 415 48 90
dyrektor Jacek Kąsek
www.ckziu1raciborz.idsl.pl
e-mail: [email protected]

CKZiU Nr 2 Mechanik

Kuźnia talentów, kopalnia euro, niemal książęca twierdza. O czym mowa? Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Mechanik” to szkoła z blisko 70-letnią tradycją. Sąsiad piastowskiej siedziby, który przoduje w pozyskiwaniu zewnętrznego dofinansowania do swoich licznych zawodowych projektów zagranicznych. Dzięki nim i przy wsparciu wykwalifikowanych i zaangażowanych nauczycieli młodzież uczy się od najlepszych, rozwija językowo, poszerza horyzonty. To nie wszystko – modelowa współpraca z prestiżowymi pracodawcami, uczelniami wyższymi i doskonałe efekty kształcenia potwierdzone wysoką pozycją szkoły w ogólnopolskim rankingu „Perspektyw”, to tylko niektóre z kolejnych atutów szkoły. „Mechanik” prężnie współpracuje z zagranicznymi partnerami, organizuje i bierze udział w licznych konkursach i przedsięwzięciach naukowych i branżowych. Jest też czas na odpoczynek i zabawę. Są wyjazdy i wycieczki czy wypady integracyjne. Co wyjątkowo ważne, uczniowie i absolwenci reprezentują wysoki poziom odpowiedzialności społecznej – regularnie oddają krew, niosą pomoc w nagłych sytuacjach, angażują się w wolontariat.

Atuty naszej szkoły:

– najlepsze technikum w powiecie raciborskim w rankingu „Perspektyw” w roku 2011, 2013, 2014, 2015 i 2016,
– najlepsza zdawalność matur wśród raciborskich techników,
– nowocześnie wyposażone pracownie przedmiotowe i warsztaty,
– najbogatsza oferta współpracy zagranicznej (Czechy, Niemcy, Węgry, Łotwa, Hiszpania),
– możliwość uzyskania dodatkowych uprawnień w ramach Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych oraz kursów specjalistycznych, np. SEP, operator CNC, operator wózków widłowych czy spawalnicze,
– współpraca i patronat Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu,
– modelowa współpraca z renomowanymi zakładami pracy na przeprowadzanie zajęć praktycznych i specjalizacyjnych,
– przyjazne otoczenie sprzyjające rozwijaniu pasji i zainteresowań (m.in. pokazy umiejętności uczniowskich, udziały w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, itd.).

CKZiU nr 2 Racibórz

CKZiU nr 2 Racibórz

Dane szkoły

CKZiU Nr 2 Mechanik

ul. Zamkowa 1
47-400 Racibórz
32 415 33 88
dyrektor Sławomir Janowski
www.mechanik.rac.pl
e-mail: [email protected]

II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza

„Mickiewicz” to szkoła, która od lat wiedzie prym wśród ogólniaków w regionie – srebrna medalistka w ogólnopolskim rankingu pisma „Perspektywy” w latach 2016 i 2017 i najlepsza w Polsce szkoła z językiem hiszpańskim. Precyzyjnie dopasowane profile, możliwość wyboru przedmiotów rozszerzonych według indywidualnych zainteresowań i potrzeb ucznia, a przy tym wyjątkowa atmosfera, to tylko niektóre atuty szkoły. Otwartość i zaangażowanie nauczycieli, a przy tym ich solidna wiedza i doświadczenie, sprzyjają realizacją unikalnych projektów, rozwijaniu pasji nie tylko naukowych, ale i artystycznych czy sportowych. Wiele ciekawych zajęć i przedsięwzięć odbywa się również poza murami. Szkoła stawia na indywidualne i nieszablonowe podejście do ucznia. Chętnie oddaje stery w ręce młodzieży, która wspierana przez nauczycieli tworzy „Mickiewicza” według własnego pomysłu. Wyjątkowo udane połączenie nauki na wysokim poziomie z przyjazną atmosferą i poczuciem integracji to niekwestionowane mocne strony szkoły.

Atuty naszej szkoły:

– sam decydujesz, które przedmioty rozszerzone są ci niezbędne w dalszej nauce,
– poznajesz i doskonalisz języki obce: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i hiszpański (Posiadamy Certyfikat „Najlepszej w Polsce Szkoły z Językiem Hiszpańskim”),
– możesz uczestniczyć w warsztatach językowych, projektach i wyjazdach zagranicznych,
– sprawdzisz, czy i na ile znasz się na prowadzeniu biznesu. Witaminki Mickiewicza – szkolna firma produkuje ekologiczne soki ze świeżych warzyw i owoców,
– rozwiniesz pasje w kołach zainteresowań, wzbogacisz wiedzę w kołach przedmiotowych,
– skorzystasz z udanego połączenia teorii i praktyki – lekcje z ekspertami, wyjazdy i wizyty edukacyjne,
– uczestniczysz w projekcie „klas akademickich” w ramach współpracy z uczelniami wyższymi: Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową w Katowicach

II LO

II Lo Racibórz

Dane szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza

ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
32 415 56 57
32 415 56 57
[email protected]
www.zso2rac.info
p.o. dyrektor Marek Ryś

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1

Wysoki poziom nauki, języki obce, akademickie szlify, kreatywność – to pierwsze skojarzenia z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, który tworzą: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza (popularny „Kasprowicz”) i Liceum Plastyczne.
Przemyślana oferta i szeroki wachlarz przedmiotów rozszerzonych dają możliwość optymalnego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej czy zawodowej. I choć kształcenie to priorytet, to jednak nie samą nauką człowiek żyje. Wykwalifikowani i oddani młodzieży nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój. Łączą nowoczesne i nowatorskie metody nauczania z wyjazdami edukacyjnymi, projektami kulturalnymi czy integracyjnymi.

Interesujesz się fotografią, projektowaniem? Masz artystyczne zacięcie? Raciborski „Plastyk” zaprasza na 4-letnią przygodę. To szansa, by przy wsparciu świetnej kadry, w miłej atmosferze i często międzynarodowym otoczeniu rozwinąć swój talent. Szkoła nie tylko przygotuje do studiów, ale także nauczy, jak właściwie wykorzystać zdobyte umiejętności w pracy zawodowej. Liceum Plastyczne zaprasza na specjalności: fotografia lub techniki graficzne.

Atuty naszej szkoły:

– szeroki wybór rozszerzeń dopasowany do regulaminów rekrutacji na uczelnie wyższe,
– szeroki wybór języków obcych (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski) z możliwością zdobycia certyfikatów językowych (DSD, DELF),
– przygotowanie do matury na poziomie dwujęzycznym z języków angielskiego i niemieckiego,
– wymiany z liceum w La Souterraine (Francja) i warsztaty językowe w Londynie,
– częste wycieczki przedmiotowe m.in. przyrodnicze, naukowe, teatralne,
– wyjazd integracyjny dla klas pierwszych do Zakopanego,
– wyjazd na jarmark świąteczny w Dreźnie lub Wiedniu,
– zajęcia rozwijające sprawność fizyczną (koszykówka, siatkówka, taniec, fitness, wspinaczka na sztucznej ściance i inne),
– bogata oferta uzupełniająca – obozy, wyjazdy, wieczorki poetyckie i koncerty,
– współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Śląską, PWSZ w Raciborzu, Fundacją Pensylvania Partnership Abroad Ltd,
– dodatkowe zajęcia pozalekcyjne (m. in. warsztaty literackie, informatyczne, językowe, naukowe, kabaret szkolny i inne).

ZSO nr 1

ZSO nr 1

Dane szkoły

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1

ul. Kasprowicza 11
47-400 Racibórz
32 415 44 52
[email protected]
www.zso1raciborz.pl
dyrektor Wojciech Janiczko

Artykuł sponsorowany

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here