PWSZ Racibórz: Pięciometrowy obraz na 800-lecie Raciborza [ZDJĘCIA]

fot. Samanta Pieczka
fot. Samanta Pieczka

Studenci drugiego roku edukacji artystycznej przedstawili miasto na ponad pięciometrowym obrazie. Na początek będzie można go obejrzeć w RCI.

Studenci drugiego roku edukacji artystycznej w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu włączyli się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi, tworząc obraz o rozmiarach 2,40 na 5,10 m.

- reklama -

Najpierw na jednej ze ścian raciborskiego Muzeum chcieli namalować mural. – Byłoby to idealne połączenie historii z nowoczesnością. Pomysł spotkał się z aprobatą i dużym zainteresowaniem Urzędu Miasta. Niestety, ze względów organizacyjnych nie mogliśmy stworzyć malowidła na ścianie tej placówki – mówi Marcin Parzonka, koordynator AIP przy PWSZ w Raciborzu. Ostatecznie dzięki zaangażowaniu dr Magdaleny Gogół-Peszke oraz studentów edukacji artystycznej, w ramach przedmiotu Działania Twórcze z Metodyką, powstał obraz. Jak zapewnia dr Magdalena Gogół-Peszke, kierownik Zakładu Sztuk Pięknych PWSZ Racibórz, była to doskonała propozycja do zrealizowania podczas tego przedmiotu. W jego ramach studenci uczą się, jak sprostać konkretnym zadaniom zawodowym, zleconym przez inwestora. – W wypadku tego zadania mieliśmy okazję przejść przez wszystkie jego etapy: od uzgodnień początkowych, poprzez propozycje koncepcyjne, projekt i jego wizualizację, opracowanie budżetu i rozwiązań techniczno-technologicznych, aż po zakup materiałów i realizację końcową oraz jej dokumentację – tłumaczy dr Magdalena Gogół-Peszke.

Prace nad projektem rozpoczęto 18 maja. Była to wspólna praca sześciu studentek II roku: Magdy Rymer, Samanty Pieczki, Weroniki Fichny, Patrycji Spyry, Hani Kruczak i Patrycji Piechuli i ich wykładowczyni, dr Magdaleny Gogół-Peszke.

Autorką koncepcji jest Magdalena Rymer. – Koncepcja ta opiera się na zestawieniu XVIII-wiecznej mapy Raciborza z najbardziej rozpoznawalnymi elementami architektury miasta. Dostrzegamy tu basztę, kaplicę zamkową, wieżę kościoła św. Jakuba, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy charakterystyczne kamienice rynkowe. Aby uwspółcześnić obraz, nadać mu bardziej aktualny rys, w kompozycji wykorzystaliśmy również kilka ikon graficznych, charakterystycznych dla ekranów telefonu czy komputera. To trochę mój egocentryczny pierwiastek w naszej wspólnej realizacji, charakterystyczny dla mojego najnowszego cyklu malarskiego, w którym używam elementów zaczerpniętych z ekranów, rozpoznawalnych i rejestrowanych mimowolnie każdego dnia – mówi dr Magdalena Gogół-Peszke.

Autorki obrazu, wykorzystując wcześniejsze wizualizacje swych projektów dotyczących muralu, założyły realizację projektu malarskiego, nie chcąc zbliżać się nawet do plakatu czy fotografii. – Naszym celem było oddanie wrażenia pewnej warstwowości przedstawienia, więc kompozycja jest celowo „niewyczyszczona”. Farba powoduje zachlapania, a pędzel pozostawia charakterystyczny ślad. W obrazie przenikają się warstwy prostego graffiti na surowej ścianie, XVIII-wiecznej mapy miasta opracowanej kolorystycznie i szkicowo potraktowanych, ale rozpoznawalnych motywów architektonicznych Raciborza – wyjaśnia dr Magdalena Gogół-Peszke.

Mimo dużych rozmiarów obraz będzie można rozmontować i przenosić. Już wkrótce będzie można go zobaczyć w Raciborskim Centrum Informacji.

fot. PWSZ Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here