„Małżeństwo ze sztuką w tle” w raciborskim Muzeum

Muzeum Racibórz: Zofia Górska–Zawisłowa i Marian S. Zawisła - wystawa

Otwarcie wystawy dwojga nieżyjących już raciborskich artystów plastyków zaplanowano na 8 września.

Zofia Górska–Zawisłowa i Marian S. Zawisła byli absolwentami Akademii sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Grafiki w Katowicach. Połączyły ich wspólne korzenie (Łańcut, Rozwadów n. Sanem), wspólne studia i zamiłowania artystyczne. Artyści pobrali się w 1970 roku i zamieszkali w Raciborzu. To tutaj prowadzili swoją intensywną działalność artystyczną i pracowali w miejskich instytucjach.

- reklama -

Oboje realizowali się w różnych technikach. Pan Marian – w malarstwie, a pani Zofia – przede wszystkim w grafice i rysunku. Małżeństwo było trzonem Grupy Plastyków Raciborskich. Z ich udziałem odbyło się wiele zbiorowych i indywidualnych wystaw – zarówno w Raciborzu, w kraju, jak i za granicą.

Niestety, oboje niespodziewanie zmarli – Zofia Górska-Zawisłowa w grudniu 2016 roku, a Marian S. Zawisła – pół roku później, w lipcu 2017 roku. We wrześniu w Muzeum w Raciborzu otwarta zostanie wystawa prezentująca twórczość obojga artystów – rysunki, grafiki, malarstwo – z różnych okresów ich artystycznej działalności.

Dopełnieniem ekspozycji będą fotografie i wycinki z gazet, potraktowane jako okruchy wspomnień o ludziach, wydarzeniach, działaniach. Dzięki uprzejmości dzieci plastyków zobaczyć można będzie również rodzinne pamiątki a na koniec – coś, co świadczy o ich wielkim przywiązaniu do siebie, o tęsknocie Mariana za zmarłą żoną, coś, co powoduje wzruszenie i chwyta za serce…

Otwarcie wystawy przy ul. Gimnazjalnej 1 zaplanowano na 8 września, na godz. 17:00.

Inf. nadesłana
publ. /k/
Fot. Bolesław Stachow

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here