Stary cmentarz na Starej Wsi. Zapomniany, zarośnięty bluszczem [ZDJĘCIA]

cmentarz raciborz kozielska
Cmentarz przy ul. Kozielskiej w Raciborzu.

Ostatniego zmarłego pochowano tu w latach 60. Teraz nagrobki porośnięte są bluszczem.

Cmentarz katolicki przy ul. Kozielskiej w Raciborzu został założony w 1855 r., kiedy przykościelny cmentarz (nieistniejący już) okazał się za mały. Proboszczem parafii św. Mikołaja był wtedy ks. Karol Poppek. W 1911 r. zakupiono teren na zorganizowanie nowego cmentarza, czynnego do dziś, przy ul. Głubczyckiej.

- reklama -

Na cmentarzu znajdują się nagrobki z drugiej połowy XIX w. i początku XX w. Ostatnie pochówki miały tam miejsce w 1965 r. Można dostrzec zadbane groby, jednak zdecydowana większość jest pokryta gęstym bluszczem.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

 1. Pod murem oddzielającym cmentarz od podwórka szkoły jeszcze kilkanaście lat temu stały fragmenty
  zburzonej kaplicy a pod jej posadzką w metalowej trumnie zwłoki ks. prał. Strzybnego – inicjatora budowy
  obecnego kościoła św. Mikołaja. W tym miejscu pozostały chaszcze i chwasty z któtych wynurza się zniszczony, drewniany krzyż. Uważam , iż parafia powinna to uporządkować . Temu kapłanowi należy się
  pamięć i hołd.
  Ponadto trzeba dodać, że na tym cmentarzu spotyka się młodzież z sąsiedniej szkoły na papierosach, piwku i innych napojach alkoholowych.Osobiście kilka razy widziałem jak piją na nagrobkach. Świadczą o tym liczne porozrzucane opakowania, pety i kapsle oraz porozbijane butelki na mogiłach.
  W tym względzie dyrekcja ZSOMS powinna na lekcjach wychowawczych zwracać uwagę na to święte miejsce naszych przodków.

 2. Narzekania i pokazywanie zarośniętych grobów to nie jest rozwiązanie problemów starych cmentarzy.
  Z budżetu miasta finansuje się od lat groby żołnierzy radzieckich i przeznacza się na te cele niemałe środki w ciągu roku.
  A przecież na kilku starych cmentarzach spoczywają zwłoki ludzi zasłużonych dla Raciborza w okresie międzywojennym i powojennym. Radni i Prezydent powinni w podobny sposób również zadbać
  o te historyczne nekropolie. Parafie to nie tylko proboszczowie i wikarzy ale przede wszystkim większość mieszkańców miasta i powiatu. Często nikt z bliskich już nie żyje, więc kto ma zadbać o te miejsca.Parafiom należy się jakieś dofinansowanie na stare cmentarze katolickie oraz ewangelicki.
  Na tzw. nowym cmentarzu przy ul. Głubczyckiej od lat stoi zaniedbany , zabytkowy pomnik poległych raciborzan podczas I wojny. Myślę, iż Pan Prezydent nie powinien kolejnym proboszczom obiecywać
  środki na renowację ale ją po prostu zlecić. Dziękuję.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here