„Racibórz – tu się inwestuje”. Raciborskie Forum Gospodarcze [ZDJĘCIA]

Raciborskie Forum Gospodarcze

– Racibórz nie czeka i bardzo skutecznie buduje swoją markę – tak działania raciborskiego samorządu w wyścigu o ściąganie zewnętrznych inwestorów komentują goście „raciborskiego Davos”, zaś prezydent Lenk nie kryje bojowego zapału: – Życzymy innym powodzenia, ale to my chcemy wygrać – deklaruje.

- reklama -

“Racibórz – dla inwestora” – pod takim hasłem odbywa się II edycja Forum Gospodarczego w Raciborzu. Raciborskie tereny inwestycyjne przedstawią włodarze miasta.

Czwartek, 28 września, śmiało można nazwać raciborskim dniem przedsiębiorczości, ponieważ na ten właśnie dzień zaplanowano dwa istotne wydarzenia dla lokalnej gospodarki. Od rana w hotelu Racibor przy ul. Wojska Polskiego odbywa się II raciborskie Forum Gospodarcze „Racibórz – dla inwestora”. Forum prowadzi Marek Czyż – dziennikarz telewizji Nowa 5. Dziś po południu odbędzie się także coroczna Gala – Filary Ziemi Raciborskiej, podczas której zostaną wręczone statuetki wyróżnionym przedsiębiorcom. Gala organizowana jest przez Raciborską Izbę Gospodarczą.

Z wykładami wystąpili m.in. przedstawiciele Śląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Wydziału Gospodarki, Turystyki i Sportu oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Celem Forum jest przede wszystkim promocja gospodarcza Raciborza, w tym terenów inwestycyjnych. Ten temat na wstępie omówił prezydent Mirosław Lenk, przedstawiając możliwości (komunikacyjne, demograficzne, etc.) Raciborza oraz prezentując co już do tej pory zostało zrobione w kierunku pozyskiwania inwestorów, zwłaszcza chętnych do lokowania swoich biznesów w strefie przemysłowej.

Mirosław Odziemczyk, Pełnomocnik Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. ds. współpracy ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi zreferował, jak wygląda współpraca PAIH z partnerami regionalnymi (czyli gminami, w tym Raciborzem) w pozyskiwaniu i obsłudze inwestora. Program Invest in (w Raciborzu jest to Inwest in Racibórz) to w zamyśle platforma, dzięki której potencjalny inwestor może szybko i nie ruszając się z miejsca dowiedzieć się wszystkiego na temat terenów inwestycyjnych oferowanych przez gminy. Ale to nie wszystko. O ile kiedyś inwestorom wystarczył teren, tak teraz wymagania znacznie się zwiększyły i samo miejsce pod inwestycję nie wystarczy. Przedsiębiorcy oczekują od gmin, iż interesujące ich działki będą w pełni uzbrojone i wyposażone w niezbędną infrastrukturę, a także że samorząd zajmie się ich potrzebami kompleksowo, od A do Z, chociażby wyodrębniając w swej strukturze komórkę zajmującą się w głównej mierze współpracą z biznesem.

Jak podkreślali zgodnie podczas krótkiej konferencji prasowej Odziemczyk oraz Andrzej Zabiegliński (wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.), Racibórz, choć dość późno „przyłączył się do pociągu” pt. strefa ekonomiczna, to szybko nadrobił zaległości, oferując wiele atrakcyjnych działek które szybko znalazły nabywców. Prezydent Lenk i wiceprezydent Irena Żylak przyznali, iż w ciągu ostatniego roku, a więc od ostatniego forum, miastu przybył zaledwie jeden inwestor. Prezes Zabiegliński tłumaczył jednak, iż jest to wynik zwiększonej konkurencji pomiędzy gminami. W uprzywilejowanej pozycji są te samorządy, które jako pierwsze startowały ze strefami. – Wagon z nazwą Racibórz jedzie – skomentował Zabiegliński pytany o porównanie Raciborza z innymi śląskimi miastami. – Bardzo skutecznie budujecie swoją markę – wtórował mu Krzysztof Dudziński, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki, Turystyki i Sportu urzędu marszałkowskiego. Najlepszym dowodem ma być organizacja forum, które jest elementem promocji inwestycyjnej Raciborza. – Życzymy wszystkim powodzenia, ale to my chcemy wygrać – w ten sposób rywalizację między samorządami podsumował prezydent Lenk nadmieniając jednak, iż nie jest to łatwe i zawsze się udaje. Czas, jaki mija od pierwszych sygnałów o zainteresowaniu inwestora do pierwszego rozpoczęcia inwestycji mieści się w przedziale od pół roku do trzech lat.

W dalszej części „raciborskiego Davos” przewidziano także panele dyskusyjne oraz warsztaty i konsultacje z przedstawicielami PAIH S.A. oraz ŚCOLIE.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here