Mechanik ma już 70 lat [ZDJĘCIA]

Jubileusz 70-lecia Mechanika
Jubileusz 70-lecia Mechanika

Uroczystości rocznicowe szkoły, która wypuściła w świat tysiące techników, mechaników, przyszłych inżynierów, etc. odbyły się w sobotę 30 września w RCK. Następnie absolwenci zwiedzali swą dawną szkołę.

- reklama -

Mechanik. Wszystko zaczęło się w roku 1947, kiedy to z inicjatywy inż. Zbigniewa Siwczyńskiego utworzono Gimnazjum Cukrownicze Cukrowni Racibórz. Nowa placówka, której dyrektorem został Stefan Sauter, rozpoczęła działalność na trzecim piętrze dzisiejszego Technikum Budowlanego przy ul. Wileńskiej (wtedy była to ul. Fornalska). Zanim szkoła trafiła do swej obecnej siedziby przy ul. Zamkowej, czyli do 1963 roku, kilkanaście lat mieściła się na Wileńskiej, w międzyczasie dorabiając się warsztatów szkolnych (na terenie cukrowni uczniowie w ramach nauki zawodu produkowali szafy na ubrania robocze i igły do zszywania worków z cukrem). W tym czasie zmieniła się też nazwa szkoły – Technikum Mechaniczne Przemysłu Spożywczego. Szkoła przejęta zostaje przez resort Ministerstwa Oświaty. W wyniku reorganizacji przyłączono do niej Gimnazjum Przemysłowe, istniejące od 1948 roku przy Zakładach Elektrod Węglowych. W Zasadniczej Szkole Zawodowej pozostały kierunki dawnego Gimnazjum Przemysłowego, a w Technikum ustalono specjalność – budowa maszyn.

Decyzja o budowie nowego budynku zapadła w 1960 roku, a już 3 lata później, 3 września 1963 roku otworzył swe podwoje nowoczesny gmach dydaktyczny Technikum Mechanicznego przy ul. Zamkowej 1. Szkoła otrzymała sztandar i imię Arki Bożka. Naukę rozpoczęło 1100 uczniów w 35 klasach. Warto wspomnieć, że także w tym roku dyrektorem został Leopold Czerniejewski, prawdziwa legenda Mechanika.

W 1972 roku szkoła świętowała swoje 25-lecie. Jak wyglądał Mechanik po ćwierćwieczu działalności? Przeżywał wspaniały rozkwit, szczycąc się wysokim procentem absolwentów skutecznie ubiegających się o studenckie indeksy. Dodatkowo posiadał orkiestrę, własny autobus oraz bazę domków kempingowych w Wiśle. Naukę pobierało ok. 1300 uczniów. W 1974 roku funkcję dyrektora objął Krzysztof Dembski. W tym samym roku rozpoczęła się budowa nowych warsztatów szkolnych. Po okresie pionierskim, ich profesjonalna działalność owocuje produkcją spłukiwaczy do buraków, betoniarek, haków i innych wyrobów dla przemysłu wydobywczego. Na podstawie Ustawy o Rozwoju, Systemu Oświaty i Wychowania Kurator Okręgu Szkolnego Opolskiego powołuje do istnienia Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Przełom lat 70-tych i 80-tych to czas, w którym kierownictwo szkoły i warsztatów szkolnych obejmują dwie kolejne legendy Mechanika – Henryk Jeziorowski i Stefan Rzepka. Ten pierwszy był dyrektorem od 1979 przez 12 lat, a jego pogrzeb w 1991 roku zgromadził setki byłych i obecnych uczniów. Drugi, kierownik warsztatów szkolnych i nauczyciel przedmiotów zawodowych, pracował w szkole, dzieląc się swą bogatą wiedzą, nawet będąc już na emeryturze do 2007 roku, a do historii przeszło jego ulubione powiedzonko „powiedzmy”, którego potrafił użyć w ciągu lekcji po kilkadziesiąt razy. Profesor Stefan Rzepka zmarł pod koniec 2012 roku.

Funkcję dyrektora po Henryku Jeziorowskim objęła w 1991 roku Krystyna Stoczek i piastowała ją przez następne 10 lat. Za jej kadencji, zgodzie z Ustawą o Systemie Oświaty Technikum Mechaniczne, wchodzące w skład Zespołu Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka, otrzymało nową nazwę: Technikum Mechaniczno – Elektryczne. Rok później identyczną nazwę otrzymuje Technikum dla Dorosłych. Lata 90-te to okres początków współpracy zagranicznej i wymian ze szkołami technicznymi z Niemiec i Czech. To także jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii szkoły, czyli powódź z 1997 roku. 8 lipca o godzinie 15.30 fala powodziowa wdarła się do pomieszczeń warsztatów, o 23.00 zalała budynek szkoły. Personel rozpaczliwie walczył o ocalenie zasobów materialnych pomieszczeń niszczonych przez wodę. Nie udało się niestety zabezpieczyć całego sprzętu, np. pamiętających jeszcze lata 30-te obrabiarek. Maszyny, utrzymywane we wzorowym stanie dzięki wysiłkom instruktorów przez całe dziesięciolecia, przegrały z żywiołem. Jak jednak zdradził nam Marek Kotwica, jeden z ówczesnych instruktorów, za parę miesięcy jedna z takich obrabiarek ma zostać odnowiona i trafić z powrotem w mury warsztatów.

W 2001 roku dyrektorem zostaje Sławomir Janowski, który pełni tę funkcję do dziś. Nowy dyrektor energicznie zabiera się do pracy, czyli kompleksowego remontu szkoły. W ramach tego przedsięwzięcia odnowiona została elewacja budynku, wymieniono wszystkie nośniki ciepła i unowocześniono salę gimnastyczną. Wzbogacona zostaje oferta edukacyjna, kierunki nieco anachroniczne jak mechanizacja rolnictwa zostają stopniowo zastępowane bardziej nowoczesnymi jak automatyka, informatyka czy mechatronika. Cały czas funkcjonują też tradycyjne budowa maszyn czy elektryczny.

Dzisiejszy Mechanik to nowoczesna szkoła kształcąca na wysokim poziomie. Szkoła współpracuje z wieloma podmiotami w kraju i za granicą, jak np. uczelnie techniczne, realizuje rozmaite projekty. W wyniku reformy oświaty ponadgimnazjalnej, przeprowadzonej przez władze powiatu raciborskiego, od 1 września 2016 roku funkcjonuje jako Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, powstałego z połączenia Zespołu Szkół Mechanicznych i Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Uroczystości rocznicowe szkoły odbyły się w sobotę, 30 września, w RCK. Następnie absolwenci zwiedzali swą dawną szkołę.

Oprac. Paweł Strzelczyk

źródło: mechanik-rac.pl

Artykuł pochodzi z dwutygodnika Gazeta Informator nr 247

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here