Policja przypomina: Odblaski są obowiązkowe

Policja przypomina: Odblaski są obowiązkowe

Elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym, od zmierzchu do świtu, powinien mieć każdy pieszy.

Noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących stało się obowiązkowe od 31 sierpnia 2014 roku. Ustawa nowelizująca prawo o ruchu drogowym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.

- reklama -

Elementy odblaskowe w postaci przedmiotów lub naszywek ubraniowych odpowiedniej jakości pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Z kolei odblaski w postaci przedmiotów doczepianych do ubrania, aby odpowiednio spełniały swoją rolę, powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Obecnie, na rynku dostępne są akcesoria odblaskowe  w formie różnego rodzaju zawieszek, smyczy, opasek itp. Policjanci apelują o ich stosowanie nie tylko pieszych, ale również rowerzystów. Odblaski w prosty sposób poprawiają widoczność ich posiadaczy na drodze, a co za tym idzie – zwiększają bezpieczeństwo.

Fot. KPP Racibórz

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here