Akcja „NURD”. Piesi pod czujnym okiem policji

Akcja NURD. Mandaty dla pieszych, kierowców i rowerzystów
Akcja NURD. Mandaty dla pieszych, kierowców i rowerzystów

Z pouczeniem lub z ukaraniem mandatem będą musieli liczyć się ci piesi, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów i narażają się na niebezpieczeństwo.

Akcja pod kryptonimem „NURD” przeprowadzana jest dzisiaj, tj. 27 listopada br., przez policjantów z raciborskiej drogówki. Celem działań policji ma być przede wszystkim uświadamianie pieszym uczestnikom ruchu, jak poważne konsekwencje mogą mieć ich nieodpowiedzialne zachowania.

- reklama -

Zdaniem mundurowych, na problem bezpieczeństwa pieszych należy bowiem patrzeć z dwóch perspektyw. Pierwsza związana jest z kierowcą, który powinien zachować szczególną ostrożność i prędkość, umożliwiającą właściwą reakcję pieszemu. Z kolei druga wiąże się z samym zachowaniem niechronionych uczestników ruchu, którzy, niejednokrotnie będąc nawet w zasięgu wzroku policjanta, postępują na drodze w sposób niezgodny z przepisami i zagrażający ich życiu lub zdrowiu.

– Niechronieni często mają złudne przekonanie, że skoro oni widzą nadjeżdżające oświetlone auta, to i kierowcy ich widzą. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza, gdy pieszy ubrany jest na ciemno. W rzeczywistości kierowca jadący z prędkością 80 km/h widzi go dopiero z odległości 30 – 40 metrów – wyjaśnia na przykładzie raciborska policja.

Przeprowadzana akcja „NURD” jest i będzie powtarzana cyklicznie.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj