Wystawa “Magia dźwięku i obrazu” w Galerii Obok [ZDJĘCIA]

dariusz zapotoczny wystawa raciborz
Dariusz Zapotoczny, kolekcjoner płyt i dawnych urządzeń związanych z dźwiękiem i obrazem.

Raciborskie Centrum Kultury zaprosiło na podróż w czasie – wystawę kolekcji Dariusza Zapotocznego.

20 grudnia w Galerii Obok odbyło się otwarcie wystawy pod nazwą “Magia dźwięku i obrazu” Dariusza Zapotocznego.

- reklama -

Dariusz Zapotoczny jest kolekcjonerem starych urządzeń audiowizualnych. Tym hobby zaraził go ojciec, który kolekcjonował stare zegary, monety, samowary i lampy naftowe. Syn swoje „zbieractwo” rozpoczął od gromadzenia nośników muzyki, której słuchał, a więc czarnych płyt winylowych, kaset oraz kompaktów. Stopniowo rozszerzał swoje zainteresowania o urządzenia związane z muzyką i obrazem. W jego kolekcji zaczęły pojawiać się radia lampowe, patefony i stare aparaty filmowe. W nich kolekcjoner odnajdywał duszę, czar i klimat dawnych lat. Dariusz Zapotoczny swoich skarbów poszukuje w kraju, jak i poza jego granicami.

Wystawa zatytułowana „Magia dźwięku i obrazu” ukazuje część zbiorów Dariusza Zapotocznego. Po krótkim wstępie organizatorów goście z pomocą właściciela przystąpili do uruchamiania poszczególnych eksponatów. Okazało się bowiem, że wszystkie magnetofony, telewizory, wzmacniacze, projektory, a nawet patefony z przełomu XIX i XX wieku nie tylko są pięknie zakonserwowane, ale także dają się uruchomić. Urządzenia zostały podzielone wedle swojego przeznaczenia, co ułatwiło zapoznanie się z historią myśli technicznej w dziedzinie elektroniki. Wystawę ubarwiały wyeksponowane na ścianach plakaty zespołów rockowych.

Właściciel kolekcji chętnie opowiadał o swoich zbiorach, ujawniając przy okazji swoją ogromną wiedzę z dziedziny muzyki oraz techniki audio-video. Ku uciesze gości przeprowadzono konkurs w dziedzinie muzyki filmowej, w któeym nagrodami były płyty winylowe. Spotkanie przedłużało się, a chętni do zapoznania się z kolekcją Dariusza Zapotocznego mogli stwierdzić, że unikalne stare urządzenia mają „duszę”, bo przenoszą pamięć o dawnych dziesięcioleciach, o czasach naszej młodości i młodości naszych ojców i dziadków.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here