Śląscy policjanci rozpoczynają akcję „Bezpieczne Ferie 2018”

0
Śląscy policjanci rozpoczynają akcję

Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci będą prowadzili działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie trwania ferii zimowych.

Zakrojona na szeroką skalę akcja „Bezpieczne Ferie” obejmować będzie m.in. kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Policjanci będą również prowadzili działania profilaktyczne, promujące bezpieczne zachowania w trakcie zimowego wypoczynku.

- reklama -

O bezpieczeństwo na stokach zadbają z kolei mundurowi z patroli narciarskich. W okresie ferii, policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo, okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostaną przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.

Jednocześnie funkcjonariusze apelują przede wszystkim o zdrowy rozsądek i odpowiedzialność, które pozwolą uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków.

Z uwagi na specyficzne zagrożenia, związane z trwającym okresem zimowym, śląscy policjanci przedstawili również listę porad – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

ZAGROŻENIA ZIMĄ

Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety, to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych – wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

– Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
– Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
– Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych, czy rzeki.
– Jeżdżąc na nartach zawsze ubieramy kask.
– Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
– Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami – zachowajmy ostrożność.
– Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
– Petardami czy sztucznymi ogniami bawmy się tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
– Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

BEZPIECZEŃSTWO DOROSŁYCH

– Starajmy się poruszać chodnikami odśnieżonymi, posypanymi. Przechodząc obok budynków, uważajmy na wiszące sople lodu.
– Unikajmy wieczornych spacerów. Jeśli już musimy poruszać się nocą, to omijajmy ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych, skorzystajmy lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo, wybierajmy drogi ruchliwe i dobrze oświetlone.
– Unikajmy pobytu na ulicy czy spacerów po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości. Nie dopuśćmy do zaśnięcia na mrozie.
– Bądźmy widoczni dla innych na drodze, szczególnie po zmroku, gdy idziemy poboczem lub znajdujemy się na jezdni.

W GÓRACH

– Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się „na cebulkę”.
– Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
– Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
– Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
– Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji „Ratunek”, która w razie nagłej, kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH

Celem zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywających w terenach górskich, śląscy policjanci zorganizowali patrole na stokach narciarskich. Z 56 bardzo dobrze jeżdżących na nartach policjantów z oddziału prewencji w Katowicach i w Bielsku-Białej oraz pododdziału antyterrorystycznego, kilkunastu posiada uprawnienia instruktora oraz pomocnika instruktora SITN PZN. Policjanci dopuszczeni zostali do pełnienia służby na nartach po przeprowadzeniu weryfikacji ich umiejętności narciarskich przez instruktorów pracujących w Policji oraz GOPR.
Zgodnie z przyjętym projektem działań, patrole narciarskie będą pełniły służbę w: Istebnej, Korbielowie, Szczyrku, Ustroniu i Wiśle.

źródło: KWP w Katowicach
publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here