89 szachistów walczy o Puchar Prezydenta Raciborza [ZDJĘCIA]

XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta w Specjalnym Ośrodku dla Niesłyszących i Słabosłyszących
XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta w Specjalnym Ośrodku dla Niesłyszących i Słabosłyszących

Trwa XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta w Specjalnym Ośrodku dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. 

- reklama -

 

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu odbywa się dzisiaj, 27 stycznia, międzynarodowy turniej szachowy w kategorii „Open” o Puchar Prezydenta Raciborza. Do zawodów zgłosiło się łącznie 89 uczestników. Charakterystyczną cechą tej kategorii jest to, że nie ma ograniczenia wiekowego. Tym sposobem na liście startowej znajdziemy pana Bolesława, rocznik 1937, jak i Kamila urodzonego w 2009 r. W turnieju, oprócz zawodników z Polski, biorą udział również goście z Ukrainy, Słowacji, Francji. O randze tego wydarzenia świadczy również fakt, że bierze w nich udział dwóch arcymistrzów (GM) oraz dwóch mistrzów międzynarodowych (IM). Zawodom przygląda się międzynarodowy arbiter szachowy Bogdan Obrochta.

– Szachy, wbrew pozorom, to nie jest konkurencja niszowa. Do naszego klubu z zgłaszają się 6 latki, młodzież w wieku licealnym, jak i ludzie w podeszłym wieku. Obecnie nasz klub zrzesza około 70 członków – mówi wiceprezes Klubu Szachowego „Silesia” w Raciborzu, Joachim Obruśnik.

– Dzięki szachom rozwijamy się na bardzo wielu płaszczyznach. Zawodnik musi korzystać z wiedzy matematycznej, zasad logiki, musi mieć dobrą koordynację wzrokowo- przestrzenną, a nie rzadko pomaga mu w zwycięstwie silna psychika – wymienia zalety tego sportu, Obruśnik.

– Jest nam niezmiernie miło gościć w naszych progach, tak znamienitych uczestników imprezy, o takiej randze. Nasze drzwi zawszę będą otwarte na taką inicjatywę – podkreśla Agata Tańska, dyrektor SOSWNiS w Raciborzu. Druga część turnieju skierowana dla juniorów odbędzie się już za tydzień.

Dariusz Niestroj

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here