Policja apeluje: Nad wodą wypoczywaj bezpiecznie!

Raciborska policja apeluje o bezpieczny wypoczynek nad wodą

Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu, nie pływaj w czasie burzy, nie skacz w nieznanych miejscach… To tylko niektóre z zasad, których przestrzeganie może zapobiec tragedii.

Ciepłe dni coraz śmielej zachęcają do wypoczynku nad wodą. Aby jednak był on bezpieczny, raciborska policja przypomina o stosowaniu się do szeregu prostych, ale ważnych zasad.

- reklama -

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą:

1. Pływaj w miejscach dozwolonych i strzeżonych, tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik WOPR. Wybieraj miejsca oznaczone bojami. Stosuj się do znaków wydanych przez ratownika.

2. Nie korzystaj z kąpieli w zbiornikach takich jak żwirowiska czy stawy. Są one często zanieczyszczone, zarośnięte i mają niepewne dno.

3. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska i stosuj się do zaleceń ratownika. Polecenia ratownika są zawsze związane z Twoim bezpieczeństwem.

4. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane.

5. Nigdy nie pływaj samotnie. Jeśli wybierasz się nad wodę, poinformuj najbliższych, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.

6. Nie pływaj w czasie burzy, mgły i porywistego wiatru. Złe warunki atmosferyczne są przyczyną wielu wypadków.

7. Nie wchodź rozgrzany do wody. Najpierw schłodź klatkę piersiową, nogi i ręce, aby wyrównać temperaturę ciała i uniknąć szoku termicznego.

8. Nie skacz do wody w nieznanych miejscach. Stanowczo zabronione są skoki „na główkę”.

9. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo, aby nie wychłodzić organizmu. Po wyjściu osusz się i przebierz.

10. Jeśli korzystasz ze sprzętu wodnego, sprawdź, czy jest sprawny oraz czy przebywające na nim osoby są odpowiednio zabezpieczone (mają kamizelki).

Musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie – bezpieczeństwo najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych – przypomina raciborska policja.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here