Muzea i galerie taniej z… biletem Kolei Śląskich

Koleje Śląskie. Kolej na Muzea 2018

Koleje Śląskie powracają z akcją „Kolej na Muzea” – od czerwca do końca września 2018 roku z biletem śląskiego przewoźnika można zwiedzić 28 muzeów i galerii w niższej cenie lub całkowicie za darmo.

Akcja „Kolej na Muzea” po raz pierwszy odbyła się już w ubiegłym roku a jej celem, poza zwiększaniem dostępności oferty kulturalnej Śląska, ma być wpływanie na wzrost popularności transportu publicznego. Inicjatywa cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego zdecydowano o jej kontynuowaniu, tym razem na dużo większą skalę.

- reklama -

W tym roku, tańsze wejściówki będzie oferować aż 28 obiektów. Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka. – Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów udziału w kulturze, a także ukazanie różnorodności, jaką reprezentują placówki całego województwa śląskiego – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wśród oferty muzeów biorących udział w przedsięwzięciu, każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego – tak pod względem tematyki, jak i lokalizacji. Główną ideą akcji było bowiem zaangażowanie wielu podmiotów z różnych części naszego regionu. W efekcie, równie silnie, jak Katowice, będzie reprezentowany np. Cieszyn, ponieważ do oferty przyłączyły się aż trzy instytucje z tego miasta: Zamek Cieszyn, Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego (posiadające również oddział w Skoczowie).

– Dzięki zaangażowaniu wielu różnych podmiotów, zasięg akcji rozpościera się niemal na cały nasz region – od Żywca do Tarnowskich Gór, od Gliwic do Oświęcimia, od Częstochowy do Cieszyna. Jesteśmy dumni, że to właśnie Koleje Śląskie są czynnikiem, który spina to wszystko w całość – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Jak przystało na region słynący z zabytków industrialnych, na liście nie zabraknie atrakcji dla miłośników przemysłowej historii regionu. Z biletem Kolei Śląskich będzie można taniej zwiedzać np. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Na miłośników sztuki czekają z kolei Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach czy Galeria Bielska BWA. Nie zabraknie również wystaw związanych z historią naszego regionu – zarówno tą dawniejszą, jak w przypadku Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie czy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak i nieco nowszą, prezentowaną np. przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Istotne miejsce na liście zajmują również placówki przybliżające historię danych miejscowości i ich zabytków. Do zwiedzania zapraszają np. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Nie lada ciekawostką będzie też z pewnością Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.

W zestawieniu oczywiście nie zabrakło również Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tutaj, poza atrakcyjnymi wystawami stałymi, takimi jak galerie sztuki polskiej czy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, w najbliższym czasie będzie można obejrzeć wyczekiwaną wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, której kuratorką jest Anda Rottenberg, a w lipcu wystawę „Męska rzecz”, która m.in. ukazuje, jak w kulturze powstają stereotypy.

O szczegółach oferty przygotowanej w ramach akcji „Kolej na Muzea” można przeczytać na stronie Kolei Śląskich oraz poszczególnych obiektów biorących udział akcji.

Kolej na Muzea - kolejna edycja akcji Kolei Śląskich

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here