Frelki z SP 18 wyśpiewały zwycięstwo!

8 czerwca 2018 r. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk odbył się finał XXV jubileuszowego Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

W czerwcowych zmaganiach ponad sześciuset osób, które złożyły się na 51 podmiotów wykonawczych, Szkołę Podstawową nr 18 reprezentował wokalny zespół folklorystyczny Frelki. Wcześniej, 14 maja, dziewczęta śpiewająco przeszły eliminacje, w których startowało ponad 100 pomiotów wykonawczych składających się na 1200 osób. Zachwyciły jury prezencją i żywiołowym wykonaniem dwóch pieśni: „Jeno mi w tym Raciborzu jednyj rzeczy żol” i „Koziery”. Frelki musiały pokonać najliczniejszą konkurencję, ponieważ kategoria wykonawcza – zespoły wokalne – każdego roku jest najbardziej oblegana. Zwycięstwo wyśpiewały: Jagoda Szweda, Klaudia Butcher, Marta Obłąg, Vivien Burnat, Monika Grzegorczyk, Oliwia Jasińska, Julia Kiermaszek, Natalia Kokoszka, Maja Mańkiewicz, Julia Pawlik, Diana Wallach oraz solistki zespołu: Emilia Główka, Weronika Bugla, Julia Mróz i Alicja Pytlik.

Dzień finału na długo pozostanie w pamięci dziewcząt. Mimo wczesnego wyjazdu do Koszęcina, zespół dotarł na miejsce o 9.40. O godzinie 10.00 zaczynały się przesłuchania finałowe, a Frelki wylosowały drugi numer startowy! Dziewczęta zazwyczaj potrzebują godziny czasu na przebranie się i uczesanie, oraz pół godziny na rozśpiewanie. Tego dnia pobiły swój rekord – były gotowe po 30 minutach! Na scenę weszły „z marszu” z nierozgrzanymi głosami, ponieważ tylko raz zaśpiewały swój repertuar na próbie.

- reklama -

Po przesłuchaniu emocje nieco opadły i był czas na zwiedzanie pięknej siedziby zespołu Śląsk – pałacu w Koszęcinie i na spacery po ogromnym parku. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przygotował dla uczestników konkursu niespodziankę – wystąpił na pałacowym dziedzińcu. Po zachwycającym występie Śląska nastąpił punkt kulminacyjny – ogłoszenie wyników. Emocje sięgnęły zenitu! Dziewczęta kurczowo trzymały się za ręce, gdy jury wyczytywało zespoły i przyznane im miejsca! Miejsce pierwsze ogłoszono na końcu, a wtedy cały Koszęcin usłyszał gromki okrzyk Frelek! Radość była tak ogromna, że dziewczęta musiały zaprezentować siłę swego głosu! Drugi okrzyk radości rozległ się w Koszęcinie po tym, jak dziewczęta dowiedziały się o przyznanej im nagrodzie. Otrzymały trzydniowe warsztaty śpiewacze w siedzibie ZPiT Śląsk pod okiem instruktorów Śląska!

W konkursie SP nr 18 reprezentowała również Victoria Groeger – startowała w kategorii: soliści. Dwoma pieśniami „Mamulko moja” i „Obejrzycie wy dziewuchy” wyśpiewała w konkursie finałowym wyróżnienie. Podkreślić należy, że w jej kategorii nie przyznano miejsc, tylko jedno wyróżnienie. Opiekunem Frelek i solistki jest Aleksandra Fleger – nauczyciel j. polskiego i historii.

SP 18

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj