Co zrobić, by mieć wyższą emeryturę? ZUS doradza

Co zrobić, by mieć wyższą emeryturę? Zadzwoń do ZUS i zapytaj

W sierpniu na pytania na temat przyszłych świadczeń odpowiedzą ekspertki z ZUS z zakresu spraw emerytalno-rentowych.

Chcesz wiedzieć, jak została wyliczona Twoja przyszła emerytura? A może interesuje Cię, co możesz zrobić, by podwyższyć swoje przyszłe świadczenie? 6 sierpnia, w godz. od 9.00 do 13.00, dzwoniąc pod numer telefonu 502 009 108 będzie można zadać pytanie na temat swojej przyszłej emerytury, składek na koncie i podwyższenia świadczenia. Na pytania odpowiadać będą Iwona Małczak-Świerczyńska oraz Barbara Falenta, ekspertki z ZUS z zakresu spraw emerytalno-rentowych.

- reklama -

Jednocześnie ZUS przypomina, że do końca sierpnia ponad 19 milionów osób w Polsce (blisko 2,4 mln osób na Śląsku) otrzyma list z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS. Warto uważnie go przeczytać, bo znajdziemy w nim informacje o sumie składek na naszym koncie emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury.

Niektórych wyliczone przyszłe świadczenia mogą (negatywnie) zaskoczyć! Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że podane kwoty mogą być niższe, niż te podane w roku ubiegłym, a zmiana ta wynikać ma z innego sposobu liczenia. Wcześniej ZUS brał pod uwagę wyższy powszechny wiek emerytalny, który wówczas obowiązywał. Niższy wiek emerytalny wiąże się też ze zwiększeniem długości pobierania emerytury. Stąd też i inne wyliczenie. – Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że jest to prognozowana kwota emerytury. Nie należy się do niej przywiązywać. Wyliczenia nie uwzględniają takich zmiennych, jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej. Ostatecznie to od każdego ubezpieczonego zależy, jaki będzie efekt jego aktywności zawodowej, dlatego już teraz warto wiedzieć, co ma wpływ na wysokość emerytury i co zrobić, by nasze przyszłe świadczenie było wyższe – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

publ. /k/
Fot. ZUS Rybnik

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here