Powiat 5.0 według KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej

4

Trzy piątki – 5 lat kadencji, 5 głównych filarów działania, a w każdym z nich 5 kluczowych zadań do realizacji to motyw przewodni kampanii wyborczej KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej, koalicjant Platformy Obywatelskiej w powiecie. Dziś w podziemiach Zajazdu Biskupiego odbyła się oficjalna konferencja prasowa połączona z prezentacją kandydatów do Rady Powiatu Raciborskiego. – Jesteśmy grupą osób, które nie mają monopolu na rację. Umiemy współpracować, co udowodniliśmy już wielokrotnie – ocenił szef klubu, Adrian Plura.

Program wyborczy komitetu zaprezentowali obecny wicestarosta Marek Kurpis, przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego Adam Wajda, przewodniczący klubu Adrian Plura, a także radny miejski Tomasz Cofała. Liderzy Razem dla Ziemi Raciborskiej opowiedzieli o swojej koncepcji Powiatu 5.0, stawiając akcent na 5 zasadniczych płaszczyzn: komunikację, edukację, zdrowie, pomoc społeczną oraz kulturę i sport.

- reklama -

Adrian Plura wielokrotnie podkreślał, że KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej tworzą bezpartyjni samorządowcy, których celem jest działanie na rzecz mieszkańców. Zaznaczył ponadto, że – w przeciwieństwie do innych ugrupowań politycznych – na ich listach nie znajdziemy tzw. jedynek, a kandydaci na radnych grupowani są według kolejności alfabetycznej. – To z szacunku dla wyborców oraz samych siebie. Liderem może być u nas każdy – stwierdził.

Obecny radny powiatowy, przewodniczący komisji oświaty i szef Razem dla Ziemi Raciborskiej, Adrian Plura.

Dla KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej, jak wspominano podczas konferencji wielokrotnie, liczy się dobra komunikacja, współpraca i niezamykanie się na sugestie czy pomysły innych, nawet radnych opozycyjnych.

Na każdy z 5 elementów programu wyborczego Razem dla Ziemi Raciborskiej składa się 5 zadań. Komunikacja to przede wszystkim obietnica utworzenia funduszu dróg powiatowych, budowa ścieżek rowerowych przy drogach łączących gminy, jeden bilet komunikacji miejskiej i PKS w Raciborzu, nowe autobusy we flocie PKS oraz działania na rzecz budowy obwodnicy Raciborza i modernizacji dróg wojewódzkich w kierunku Rybnika i Gliwic.

W kwestii edukacji Komitet chce postawić na dodatkowe zajęcia z edukacji cyfrowej i biznesowej w szkołach średnich, termomodernizację budynku Gastronomika w CKZiU nr 1, rozbudowę bazy sportowej w powiatowych szkołach – Ekonomiku i II LO, utworzenie bursy szkolnej dla uczniów spoza powiatu i zwiększenie wsparcia finansowego dla PWSZ w Raciborzu.

Ważnym punktem dla mieszkańców naszego powiatu i nie tylko będą założenia związane ze zdrowiem i opieką szpitalną. Mowa o planach rozbudowy parkingu szpitala przy ul. Gamowskiej, zwiększeniu kontraktu z NFZ na wynagrodzenia pracowników szpitala, termomodernizacji obiektów szpitala przy ul. Gamowskiej, utworzeniu szpitalnego oddziału ratunkowego tzw. SOR czy działaniach na rzecz likwidacji niskiej emisji w powiecie.

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej dla Niepełnosprawnych tzw. ZAZ to natomiast jedno z ambitnych zadań związanych z pomocą społeczną. Pozostałe to rozszerzenie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy dla Niepełnosprawnych, wsparcie działalności Seniorów w środowisku lokalnym, zwiększenie finansowania pieczy zastępczej oraz kontynuacja likwidacji barier architektonicznych w jednostkach powiatowych.

Ostatnim z filarów programu RdZR jest kultura i sport. Chodzi głównie o wspieranie finansowe organizacji imprez artystycznych i sportowych czy dofinansowywanie remontów obiektów zabytkowych. Jak zapewnił Adrian Plura, kontynuowane będą także cykliczne już inicjatywy takie jak przyznawanie nagród Mieszko w dziedzinie kultury, czy wyróżnień w dziedzinie sportu dla zawodników i trenerów. Razem chce postawić ponadto na regionalizm i tradycję, które są podstawą w edukacji historii lokalnej.

Skąd na to wszystko pieniądze? Zdaniem Adama Wajdy najważniejsza jest chęć działania i obranie realnego celu, do którego skutecznie się dąży. Przy tym nie można zapominać o pokorze.

Kogo członkowie Razem dla Ziemi Raciborskiej widzą w fotelu starosty? – Nie chcemy dzielić skóry na niedźwiedziu, dajmy się najpierw wypowiedzieć wyborcom – uciął Adrian Plura. Dodał też, że o samym RdZR świadczą dotychczasowe dobre czyny. Nie krył także, że brak obecnego starosty Ryszarda Winiarskiego na listach Komitetu to spory problem dla tego środowiska. – Rozumiemy jednak, że chce odpocząć. Będzie go jednak bardzo brakować, kontakty, jakie wypracował przez lata są nie do przecenienia – zakończył.

Okręg nr 1 Racibórz
1 BEDRYJ Lidia Jadwiga 63 Racibórz
2 CISZEK Krzysztof Jan 51 Racibórz
3 JAMBOR Anna Maria 41 Racibórz
4 KURPIS Marek Piotr 49 Racibórz
5 OLSZOK Iwona Barbara 60 Racibórz
6 PARYS Jerzy 64 Racibórz
7 ŚMIAŁEK Beata Anna 42 Kornice
8 ŚWIERCZEK Waldemar Wendelin 50 Racibórz
9 WOLNY Ryszard Marcin 49 Racibórz

Okręg nr 2 Racibórz
1. COFAŁA Tomasz Zygmunt 44 Racibórz
2. ĆWIK Teresa Wanda 56 Racibórz
3. KURPIS Adam Stanisław 38 Racibórz
4. LOCH Janusz Edward 71 Racibórz
5. SZCZYGIELSKA Małgorzata Krystyna 54 Racibórz
6. LENCZYK Stanisława Danuta 48 Racibórz

Okręg nr 3 Kuźnia Raciborska, Nędza, Rudnik
1. APOLLO Kinga Jolanta 54 Siedliska
2. BADURCZYK Jan Andrzej 46 Łubowice
3. CHROBOCZEK Andrzej Ernest 59 Nędza
4. PLURA Adrian Franciszek 46 Samborowice
5. SZAJT Edyta Weronika 61 Górki Śląskie
6. TOMALA Monika Sylwia 44 Budziska
7. WIŚNIEWSKA Katarzyna Anna 38 Racibórz

Okręg nr 4 Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie
1. ABRAHAMCZYK Brygida Maria 57 Krzanowice
2. DUDA Irena Maria 53 Pietraszyn
3. KURA Eugeniusz Wiktor 56 Pogrzebień
4. NIEWIERA Adrian Paweł 47 Samborowice
5. STUKATOR Józef Teodor 65 Pogrzebień
6. SWOBODA Grzegorz Mirosław 37 Tworków
7. WAJDA Adam Jerzy 42 Pietrowice Wielkie
8. WIDERA Ewa Lidia 39 Chałupki

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

4 KOMENTARZE

 1. erwin

  powtarzam się, ale patrząc na twarze zgromadzonych – STYPA …

 2. Jaja

  Że po tych latach w różnych radach macie czelność takie rzeczy ludziom mówić.

 3. Sympatyk z Nędzy

  Nie ma liderów ale też na głównym stołem nie ma kobiet. Dziwne to RAZEM.

 4. Wyborca

  Już Wiem,że wybiorę Pana Marka Kurpisa – pracowity i kompetentny samorządowiec,brawo!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here