Remont stacji kolejowej w Raciborzu za dwa lata

2
Stacja Racibórz
Stacja Racibórz

Zakończenie prac na linii Kędzierzyn-Koźle – Chałupki i przebudowy stacji Racibórz planowane jest na 2022 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę stacji Racibórz wraz z wybranymi elementami infrastruktury kolejowej przyległych szlaków w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 Kędzierzyn Koźle – Chałupki (Granica Państwa)”.

- reklama -

Dokumentacja projektowa określi zakres robót, które należy wykonać na stacji Racibórz oraz na przyległych szlakach kolejowych. Na raciborskiej stacji kolejowej znajdą się windy, nowe ławki, wiaty i tablice informacyjne. Będzie ona dostosowana do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania. Poprawi się też przepustowość stacji i przyległych szlaków kolejowych dzięki zastosowaniu nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz wymianie rozjazdów i przebudowie układu torowego. Na wyczekiwany przez mieszkańców remont samego dworca trzeba będzie jeszcze poczekać.

Planowany termin zakończenia prac projektowych to październik 2019 r. Wykonawcą dokumentacji jest Firma WYG International Sp. z o.o. z Warszawy. Wartość 2,8 mln zł.

Przebudowa stacji Racibórz to kolejna inwestycja PLK na linii nr 151 Kędzierzyn Koźle – Chałupki. W tej chwili trwają praca na odcinku Bierawa – Nędza oraz Racibórz – Krzyżanowice. Efektem tych robót będzie zwiększenie możliwości dla przewozów pasażerskich i towarowych. Prędkość pociągów zostanie podniesiona dwukrotnie – z 50/60 km/h do 120 km/h dla pociągów pasażerskich i do 100 km/h dla pociągów towarowych. Na inwestycję PLK przeznaczyły ponad 76 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie prac w grudniu 2018 r.

W 2017 r. zostały zakończone prace na odcinku Krzyżanowice – Chałupki (31 mln zł). W połowie 2019 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują rozpocząć rewitalizację odcinka Kędzierzyn Koźle – Stare Koźle, a w 2020 r. przebudowę stacji Racibórz. Zakończenie wszystkich prac na projekcie nastąpi w grudniu 2022 r.

Projekt „Prace na linii kolejowej E-59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica Państwa)”, finansowany z budżetu, wart jest ponad 296 mln zł. Na Śląsku i Opolszczyźnie sprawniejszy będzie ruch kolejowy. Skróci się czas transportu towarów do granicy w Chałupkach.

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. RaciborzAnka

    brukowane perony! hurra!

    • ja

      A co? Chciałabyś perskie dywany?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here