Policjanci kontrolują bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Policja piesi rowerzyści akcja

Dziś, 20 listopada, policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Raciborscy policjanci patrolują ulice, sprawdzając zachowanie pieszych, rowerzystów i kierowców. Piesi i rowerzyści to użytkownicy dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje zdarzeń. Kierujący pojazdem zawsze powinien pamiętać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Pieszy natomiast musi mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd.

- reklama -

Obowiązki pieszego:

– korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych, w razie ich braku – z pobocza.
jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi
– idąc po poboczu lub jezdni pieszy ma obowiązek iść lewą stroną drogi
– piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie
– korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
– niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Rowerzyści natomiast powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie.

fot. raciborz.slaska.policja.gov.pl
oprac. /kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj